Як пандемія прискорила створення повітряних кнопок та інтерфейсів

Пандемія COVID-19 зробила небезпечними екрани та електронні пристрої з кнопками, розташовані у громадських місцях. З огляду на реальну небезпеку та панічні настрої з приводу зараження навіть через сенсорні екрани, поширення набувають безконтактні системи взаємодії. Це технології на основі датчиків руху та ультразвукового випромінювання. Вони дозволяють обрати потрібний пункт в меню, просто показавши на нього, або навіть створюють відчуття дотику до екрану.

Разом подібні технології можна назвати «повітряними кнопками». Вони реєструють рухи людини за допомогою датчиків та виконують команди без дотику користувача до екрану або кнопці.

«Повітряну кнопку» вже застосовують в автомобілях. Нещодавно в Jaguar Land Rover оголосили про тестування технології під назвою «прогнозування дотику», що дозволить користуватися панеллю приладів без дотиків. Систему управління в Jaguar розробили спільно з вченими з Кембриджа. Завдяки вбудованому штучному інтелекту та сенсорам у салоні авто вона відстежує рухи рук і напрям погляду водія, передбачаючи, що він хоче обрати на екрані.

«Технологія прогнозування дотику прибирає необхідність торкатися інтерактивного екрану і тим самим допомагає знизити ризик поширення бактерій та вірусів на поверхнях», — говорить фахівець з інтерфейсів «людина – машина» Jaguar Land Rover Лі Скрипчук.

На початку липня 2020 року аеропорт Сінгапуру, кілька разів визнаний кращим аеропортом світу, почав впровадження безконтактних технологій для того, щоб пасажири могли отримувати послуги, не торкаючись поверхонь. Ними вже оснастили кіоски для реєстрації — за допомогою датчиків вони бачать, клієнта, що наближається, та дозволяють вибрати потрібні пункти на екрані, просто вказавши на них. Ідентифікацію за відбитком пальця на паспортному контролі замінили на розпізнавання обличчя та сканування очей.

Покращити технологію безконтактних кнопок деякі компанії збираються за допомогою «повітряного дотику», коли концентрований ультразвук відтворює відчуття дотику.

«Це робиться за допомогою модулюючих ультразвукових колонок так, що ви можете відчути їх на позбавлених волосся ділянках шкіри», — зазначає Маріанна Обріст, професор Імперського коледжу Лондона, яка спеціалізується на мультисенсорних інтерфейсах.

Як вважає Обріст, «повітряний дотик» може застосовуватися не тільки для ілюзії натискання кнопки або пункту в меню, але й для імітації відносин на відстані.

«В умовах пандемії є багато випадків, коли ви не можете доторкнутися партнера або друга, або ж не наважуєтеся доторкнутися дверей, щоб відчинити їх… Повітряний дотик може дати вам таке необхідне відчуття дотику», — каже професор.

Команди, що працюють над повітряним дотиком, є у більшості технологічних корпорацій: Apple, Sony, Microsoft, Facebook та Disney. Окрема компанія, яка займається «повітряними кнопками» — це американо-британський стартап UltraLeap. У червні він підписав контракт з американською медіакорпорацією CEN, що розміщує рекламні екрани в холах американських кінотеатрів. Згідно з угодою, поверх екранів UltraLeap буде встановлювати технології повітряного дотику, щоб відвідувачі кінотеатрів не ризикували додатково.

«Сенсорні екрани допомогли розповсюдити термінали самообслуговування, але в нинішніх умовах відповідального ставлення до здоров’я та безпеки нам потрібно переходити на наступний рівень», — говорить засновник і генеральний директор CEN Кевін Романо.

За словами директора з технологій UltraLeap Тома Картера, компанія працює над безконтактними технологіями для терміналів самообслуговування у фастфудах. Їх обладнають камерами для відстеження рухів. Як зазначає Картер, для клієнта складність використання не зміниться в порівнянні з сенсорним екраном. Ultraleap також вивчає можливість використання цієї технології в банкоматах, ліфтах і терміналах в торгових центрах.

Згідно з опитуванням британської консалтингової компанії Foolproof, 80% людей вважають за краще максимально використовувати безконтактні технології з метою забезпечення особистої гігієни.

За матеріалами Financial Times