Як Німеччина відслідковуватиме COVID-19 через смартфони

Ми вже писали про те, як Google та Apple разом працюють над додатком для відстеження переміщень людей, які захворіли на COVID-19. Його реліз планується на середину травня. Програма передбачає анонімність всіх користувачів та відсутність прив’язки до особистих даних. Але те, що над проектом працюють Google і Apple з даними мільярдів користувачів, змушує задуматися про наслідки для конфіденційності.

У неділю, 26 квітня, найбільша країна Євросоюзу, Німеччина, підтримала застосування розробки Apple і Google для відстеження коронавірусної інфекції. Зараз число хворих новою хворобою в ФРН наближається до 160 тисяч.

Мета використання таких додатків — отримати детальну картину ризику зараження коронавірусною інфекцією. Без контролю ланцюги зараження складно зруйнувати, оскільки захворювання може поширюватися людьми, у яких немає симптомів.

Мініст канцелярії Німеччини Хельге Браун та міністр охорони здоров’я Йенс Спан спільно заявили, що Берлін розгорне «децентралізований» підхід до цифрового відстеження контактів. Так Німеччина відмовиться від власної системи, яка давала німецьким відомствам охорони здоров’я повний контроль над даними про захворювання.

Більшість європейських країн вибрали «дотики» Bluetooth мобільних телефонів на невеликих відстанях в якості кращого способу реєстрації можливого контакту з інфекцією. Такий метод може обійтися без використання геолокації — телефони реєструють суто відстань між пристроями.

Поки немає єдиного рішення, як зберігати дані про контакти із зараженими COVID-19 — на окремих пристроях або на центральному сервері, що було б ефективніше. Так ці дані зможуть використовувати фахівці, «вручну» стримуючі епідемію за допомогою телефонних дзвінків або особистих контактів з людьми, які могли піддаватися ризику зараження.

Децентралізований підхід передбачає, що користувачі можуть вказати свій номер телефону і подробиці своїх симптомів. Це допоможе виробити подальші дії в тому випадку, якщо люди знаходяться в небезпеці.

Apple у відмові

Раніше Німеччина підтримала міждержавний проект під назвою «Загальноєвропейська система відстеження зближення» (Pan-European Privacy-Preserving Proximity Tracing, PEPP-PT). Цей стандарт вимагає масової зміни налаштувань iPhone, від чого Apple відмовилася. Це і послужило причиною того, що в Німеччині будуть використовувати додаток від Apple і Google.

Додатки з централізованим зберіганням даних не зможуть працювати з iPhone, тому що для обміну по Bluetooth айфон потрібно тримати розблокованим. Це розряджає батарею та є незручним для користувача.

Після відмови з боку Apple міністри Браун та Спан заявили про «дуже децентралізований підхід».

«Ця програма не має бути обов’язковою, вона повинна відповідати стандартам захисту даних та гарантувати високий рівень безпеки інформації. Основна мета епідеміологів полягає в тому, щоб якомога швидше розпізнати та розірвати ланцюжки зараження», — заявили представники німецького уряду.

Відстеження контактів на смартфоні за допомогою Bluetooth здійснюється шляхом оцінки відстані та тривалості контакту між людьми. Якщо один з користувачів отримує позитивний результат на COVID-19, додаток інформувати всі його безпосередні контакти про це із закликом пройти тестування або самоізолюватись.

При цьому попередні результати роботи аналогічної системи в Сінгапурі непереконливі. Особливо на тлі небезпеки застосування технологій у відносинах держави та громадянина.

Відкритий лист сотень вчених, опублікований минулого понеділка, попереджає, що використання централізованої системи відстеження контактів призведе до «безпрецедентних масштабамів спостереження за суспільством».

Без централізації

Днями один з учасників проекту PEPP-PT, німецький дослідний інститут Fraunhofer HHI, повідомив про згортання програми.

«У PEPP-PT припустилися кількох серйозних помилок в комунікації, які в підсумку завдали серйозної шкоди і змусили прийняти таке рішення», — заявив глава Fraunhofer HHI Томас Віганд у своєму зверненні до колег.

Поки Велика Британія, Франція та інші члени ЄС дотримуються централізованого спостереження за контактами заражених людей. А Apple та Google вже анонсували на травень вихід нових інструментів для децентралізованого відстеження.

Додаток від Apple та Google на iPhone працюватиме через спеціальний децентралізований протокол, такий як DP-3T, розроблений в Швейцарії і прийнятий до використання ще в двох країнах, Австрії та Естонії.

За матеріалами Reuters