Як британці зв’язали 5G та пандемію

Ще рік тому конспірологічна теорія про небезпеку 5G тільки почала проникати у суспільну свідомість, залишаючись, в основному, долею окремих прихильників теорії змови.

В останні тижні в Європі з’являється все більше безпідставних заяв про ризики, пов’язані з поширенням технології 5G. Так, у Великій Британії було кілька випадків підпалу вишок 5G через те, що вони нібито причетні до спалаху захворювання CoVID-19.

За словами інсайдерів галузі і експертів з фактчекінгу, зараз склалися ідеальні умови для зростання популярності конспірологічних теорій. Експерти посилаються на такі фактори, як швидке зростання активності соціальних мереж для спілкування сусідів, наприклад у Facebook і WhatsApp, відсутність поширення у соцмережах наукових даних про 5G і емоційний стан людей, які намагаються осмислити перевернутий з ніг на голову світ. На деяких підпалених вишках навіть не було обладнання, відзначається в матеріалі The Guardian.

Том Філіпс, редактор організації Full Factchecking, заявив про те, що він попереджав про зростання настороженості по відношенню до 5G ще минулого літа. Дані Google Trends свідчать про те, що інтерес до конспірологічних теорій про 5G серед британців різко зріс в останні дні березня, незабаром після оголошення карантинних заходів.

За словами Філліпса, однією зі складностей в боротьбі з чутками про 5G є те, що важко зрозуміти, що думають і припускають люди. «Ми бачили теорії, що вірус реальний, але 5G робить його вплив більш сильним, ми бачили теорії про те, що симптоми не є результатом вірусу, а виключно результатом 5G, і ми бачили теорії, що спалаху захворювання взагалі немає, це обман для того , щоб приховати розгортання 5G», — говорить експерт.

Високопоставлений співробітник однієї з мобільних мереж Великобританії пов’язує чутки з популярністю карти, що зв’язує епідемію коронавірусу в різних країнах з країнами, які почали розгортання 5G. Карта, за його словами, не давала точну інформацію ні по одному параметру.

Решта вірусних пліток знаходять інші дивовижні збіги. Популярно твердження про те, що китайський Ухань був першим містом у світі з функціонуючим 5G, що не є правдою. Покриття 5G з’явилося в Ухані в серпні 2019 року, через 18 місяців після того як британський оператор O2 запустив пробне покриття в Грінвічі. При цьому в Ірані, одному з лідерів за кількістю хворих, 5G зовсім немає.

Міжнародна комісія із захисту від неіонізуючого випромінювання, яка встановлює правила з експлуатації вишок мобільного зв’язку, стверджує, що науково обґрунтованого шкідливого впливу на здоров’я нормального функціонування 5G — немає.

«Ми знаємо, що деякі члени співтовариства стурбовані безпекою 5G», — говорить доктор Ерік ван ронг, голова ICNIRP. «Правила були розроблены після ретельного аналізу всієї відповідної наукової літератури, наукових семінарів і громадських консультацій».

У міру зростання інтересу соцмереж до цієї теми деякі менш відповідальні новинні агентства стали використовувати її як потенційне джерело кліків. Група кампанії з регулювання преси Hacked Off зазначила, що британське видання «Дейлі Стар» опублікувало статтю 24 березня, на наступний день після того, як Борис Джонсон наказав британцям залишатися вдома, з заголовком «Коронавірус: небезпечні мережі Wi-Fi 5G можуть виступати в ролі “прискорювача” хвороб». «Ексклюзивний» матеріал містив цитати людей, далеких від науки.

Деякі інфлюенсери з великою аудиторією у Twitter або Instagram, яка часто перевищує аудиторію новинних видань, також підтримали конспірологічну теорію. Частина з них уже відмовилися, наприклад, учасниця журі Britain’s Got Talent Аманда Холден піддалася глузуванням в Twitter після посилання на петицію з приводу 5G. Як потім заявив її менеджер, Холден випадково поділилася посиланням.

Після тиску з боку британської влади Facebook 6 квітня анонсував активну боротьбу з фейковий повідомленнями про зв’язок CoVID-19 з 5G. Один із прикладів таких — велика британська група в Facebook, присвячена боротьбі з 5G. Там публікують все підряд — фото згорілих вишок 5G, матеріали про шкоду вакцинацій, а також чутки про те, що лікарні, призначені для пацієнтів з коронавірусною інфекцією, порожні.

Атаки на вежі мобільного зв’язку — не нове явище. Коли в середині 2000-х років по всій країні встановлювалося обладнання 3G, британці так само були схвильовані можливими загрозами для їх здоров’я, що виходять від антен. Одна з таких історій сталася в селищі Шериф Хаттон поблизу Йоркшира, де місцеві жителі залили базову станцію бетоном.

Незважаючи на те, що тривожність з приводу загрози 5G в суспільстві наростала ще до пандемії, мобільні оператори практично не проводили широкомасштабну інформаційно-пропагандистську роботу з протидії побоюванням.