Вакцинація від COVID-19 в Україні: що відбувається

Вакцинація від COVID-19 в Україні мала початися у середині лютого, але все ще не почалася – країна не отримала жодної вакцини за жодним напрямком.

За останніми даними, Україна разом з 16 іншими країнами пріоритетно отримає вакцину Pfizer, яка транспортується та зберігається за низької температури. У першій партії будет пів мільйона доз вакцини AstraZeneca/Oxford, виробленої індійським інститутом Serum Institute. Це буде перша партії з усього плану у 12 мільйонів доз. Про них 5 лютого міністр охорони здоров’я вже відрапортував президентові.

Усього у лютому Україна має отримати мільйон доз вакцини. Загальний обсяг, на який розраховує Україна – це 27-29 мільйонів доз на 13,5-13,9 мільйони українців. За 2021-2022 роки планується вакцинувати всі пріоритетні групи, які включають 21 мільйон громадян.

Коли ж точно буде перша партія

Увечері 14 лютого в ефірі «Інтеру» міністр охорони здоров’я Степанов розповів, що перша партія вакцини очікується 16-17 лютого.

«Ми говорили, що вакцинація почнеться з 15 лютого, цю дату я називав, виходячи з домовленостей щодо поставки вакцин. Джерела поставки вакцин COVAX Pfizer трішечки затримуються. Вакцини компанії AstraZeneca – згідно з контрактом, заключеним з індійським інститутом Serum Institute, зараз тривають технічні моменти щодо логістики самої відправки… Тобто 16 чи 17 лютого, я думаю, ми очікуємо вакцину вже в Україні», — зазначив міністр.

За словами Степанова, Україна виконала «абсолютно всі формальності: заплатила кошти, має укладений контракт, і зараз просто триває процес відвантаження», у країні логістично все «повністю готове» для початку вакцинації.

Однак 16 лютого озвучується вже інша інформація – тепер Степанов сподівається, що вакцинація розпочнеться до кінця цього тижня.

Чому виникла затримка

На брифінгу 16 лютого міністр Степанов розповів про причину затримки – це технічні та бюрократичні проблеми, що не залежать від України. Поставити вакцини своєчасно, до 15 лютого, завадили технічні проблеми у виробника та бюрократичні проблеми з ініціативою COVAX.

Виникли технічні проблеми логістичного абсолютно характеру. Я думаю, що вони будуть вирішені буквально за декілька днів. Відразу після брифінгу в мене чергові перемовини з виробником саме щодо цих технічних питань доставки вакцини в Україні.

Ми відразу почнемо (щеплювати). Я думаю, що на цьому тижні ми вже зробимо перше щеплення від коронавірусної хвороби – і це перше щеплення буде зроблене нашим медичним працівникам.

Друга частина поставки вакцин передбачається по ініціативі COVAX. Нам було сказано, що перші 117 тисяч доз компанії “Pfizer” до середини лютого будуть в Україні… Що стосується COVAX’у, то виникли певні бюрократичні загальні труднощі, які не залежать від України.

Що в першому випадку, що в другому зроблено все абсолютно, навіть більше, ніж максимум, для отримання вакцин нашою країною… Думаю, що найближчими днями ми розпочнемо вакцинацію.

Як вакцинуватимуть

Спочатку українців вакцинуватимуть мобільні бригади, що складатимуться з одного лікаря, двох медсестер, водія та реєстратора. Останній фіксуватиме реєстрацію та закріплюватиме другу дозу.

Щодня одна бригада робитиме в середньому 100 щеплень. В Україні сформовано уже 347 таких бригад, максимальне їхнє число становитиме 600.

Препарат Pfizer у вигляді порошку потрібно буде змішати фізрозчином та ввести 0,3 мілілітри у плече. AstraZeneca розфасовано у флакони. Її вводять також у плече, але більшою дозою – 0,5 мілілітри.

На другому етапі вакцинації з’являться стаціонарні пункти щеплення. Вони відкриються у центрах первинної допомоги та у великих вільних приміщеннях на кшталт шкільних спортзалів.

За матеріалами «Української правди»