Третій халвінг біткоіна. Що це таке та що буде з біткоіном далі

Увечері 11 травня найвідоміша та найбільша криптовалюта, біткоін, пережила свій третій халвінг. Довгоочікувану в блокчейн-середовищі подію планували на 12 травня, але через високу швидкість мережі це сталося напередодні.

Халвінг був закладений у протокол роботи блокчейна ще понад десять років тому таємничим творцем біткоіна Сатоши Накамото. Його мета — контролювати випуск біткоіна та стримувати інфляцію криптовалюти.

Як працює блокчейн? Кожен новий блок даних стоїть у ланцюжку з попередніми блоками, в ньому міститься інформація по транзакціях, оброблених протягом 10 хвилин, зокрема дані про хеші транзакцій, суми та адреси гаманців, між якими переводилися біткоіни. Халвінг, тобто переполовинювання, зменшує розмір винагороди майнера за додавання нового блоку вдвічі.

«Халвінг це зменшення швидкості емісії біткоіни удвічі. На даний момент кожні 10 хвилин один з майнінгпулів знаходить блок та отримує за це 6,25 біткоіна. До цього отримував 12,5. Халвінг відбувається приблизно раз на 4 роки, і відбуватиметься поки емісія біткоіни не стане 0», — розповів «Процесу» фахівець з розподілених систем Андрій Соболь.

Оскільки емісія біткоіна обмежена 21 мільйоном, останній токен майнери здобудуть у 2140 році.

Нинішній халвінг — третій в історії. До першого халвінга майнери отримували по 50 біткоіна за кожен видобутий блок. З 28 листопада 2012-го винагорода знизилася до 25 біткоінів, а після другого халвінга 9 липня 2016 року — до 12,5 біткоіна.

Після першого «переполовинювання» курс біткоіна за рік злетів у сто разів — з 11 до 1100 доларів. До липня 2016-го біткоін впав до 600 доларів, але у 2017 році, після другого халвінга, біткоін досяг рекордних 20 000 доларів, а потім знову обрушився.

Щодо наслідків третього халвінга відсутня єдина думки. За місяць до чергового переполовинювання біткоін зростав, досягнувши курсу 10 000 доларів та 26-процентного зростання. 11 травня BTC впав до 8600 доларів, а на 20 травня курс криптовалюти знову наблизився до $10 000.

«Як може халвінг вплинути на курс — якщо виходити з моделі ідеального ринку з повною інформацією, то ніяк. Оскільки це планова подія, всі можливі зміни курсу вже враховані в ціні, — вважає Андрій Соболь. — Але цілком очевидно, що ідеального ринку не існує, існує асиметрія інформації між учасниками. І саме тому неможливо залізти в голову всім учасникам ринку, і дізнатися їхні очікування та надати адекватний прогноз. Варто лише сказати, що радикальніше всього на ціну криптовалюти впливають, як не дивно, глави центральних банків. Від рішень ФРС, ЄЦБ та глави банку Японії залежить швидкість емісії фіатних валют, а від цієї швидкості залежить інтерес по відношенню до прогнозовано рідкісних активів (таких як біткоіни)».

Економіст, біткоін-ентузіаст та засновник Adamant Capital Тур Демеєстер вважає, що після халвінга біткоін вже не впаде нижче 6000 доларів. На його думку, мільярдери та хедж-фонди можуть розігнати біткоін до $50 000. Дані аналітичної платформи Skew не підтверджують прогноз Демеєстера — експерти оцінюють ймовірність перевищення курсу в 20 000 доларів всього у 9%.

Співзасновник та керуючий директор крипто-платформи Nexo Ентоні Тренчева впевнений, що до кінця 2020 року вартість криптовалюти може піднятися на 470% у порівнянні з нинішнім курсом — до 50 тисяч доларів. А на думку венчурного капіталіста Тіма Дрейпера, до кінця 2022 року або до першого кварталу 2023 року вартість біткоіна досягне 250 тисяч доларів.

«Біткоін поширюватиметься, тому що ця валюта краще будь-якої з національних валют, які прив’язані до примх урядів та політики», — прогнозує Дрейпер.