Техноквітень: найважливіші технологічні події місяця

Коли ми запускалися у лютому, велика частина технологічних новин ще не стосувалася COVID-19 та боротьби із цим захворюванням. У квітні ситуація змінилася — коронавірус став давати все більше інформаційних приводів.

Сьогодні, в один з останніх квітневих днів, «Процес» випускає технологічні підсумки місяця. Ми намагалися розбавити похмуру пандемічну картину, висвітливши всі напрямки технологій та пов’язаних галузей.

Додаток від Apple і Google, щоб відслідковувати розповсюдження COVID-19

У середині травня користувачі Android та iOS зможуть скористатися додатком від Google і Apple, призначеним для відстеження поширення коронавірусного захворювання. Програма буде використовувати Bluetooth для анонімного визначення людей з підтвердженим діагнозом в безпосередній близькості. Для цього у них теж має бути встановлена відповідна програма.

Google та Apple обіцяють, що нічиї особисті дані розкриті не будуть. Але той факт, що корпорації і так володіють даними про переміщення мільярдів людей, бентежить.

Найближчим часом розробку Google і Apple планує впровадити у себе Німеччина. Мініст канцелярії Німеччини Хельге Браун та міністр охорони здоров’я Йенс Спан спільно заявили, що Берлін розгорне «децентралізований» підхід до цифрового відстеження контактів. Так Німеччина відмовиться від власної системи, яка давала німецьким відомствам охорони здоров’я повний контроль над даними про захворювання.

Розгортання «Дії» в Україні

У Києві 6 лютого вперше презентували додаток держави у смартфоні «Дія». Тоді він включав лише водійське посвідчення та техпаспорт на авто. Незважаючи на обставини, у квітні розвиток «Дії» тривав.

На початку квітня стартувало бета-тестування електронних документів: цифрових версій закордонного паспорта і внутрішньої ID-карти, а 22 квітня ці послуги були офіційно презентовані.

Цифрові документи можна пред’являти для посвідчення особи поліцією, при отриманні посилок на пошті, для отримання медичних та банківських послуг, в подорожах, а також для підтвердження повноліття при придбанні алкогольної або тютюнової продукції. Юридична сила цифрових копій аналогічна фізичним оригіналам і закріплена постановою Кабміну.

А цього тижня Мінцифри запустило особистий кабінет громадянина на сайті «Дія». Станом на першу половину квітня додаток завантажили понад два мільйони українців.

5G та міфи довколо нього

Жителі західних країн вирішили звинуватити новий стандарт зв’язку 5G у поширенні коронавірусного захворювання. А у Великій Британії навіть підпалили кілька вишок 5G через це.

За словами інсайдерів галузі і експертів з фактчекінгу, зараз склалися ідеальні умови для зростання популярності конспірологічних теорій. Експерти посилаються на такі фактори, як швидке зростання активності соціальних мереж для спілкування сусідів, наприклад у Facebook і WhatsApp, відсутність поширення у соцмережах наукових даних про 5G і емоційний стан людей, які намагаються осмислити перевернутий з ніг на голову світ. На деяких підпалених вишках навіть не було обладнання. У Twitter пообіцяли видаляти публікації, що закликають руйнувати станції 5G через конспірологічні теорії про їх зв’язок з пандемією коронавірусу.

В Україні розвиток 4G і 5G назвали одними з головних пріоритетів цифрової трансформації країни.

Запуск супутників Starlink

SpaceX продовжує створення мережі супутників для глобальної роздачі інтернету. У квітні багаторазова ракета Falcon 9 вивела на орбіту 60 нових супутників.

Тепер в орбітальній мережі Starlink — 420 супутників. Всього SpaceX планує вивести на орбіту близько 12 тисяч пристроїв. Вони будуть забезпечувати широкосмуговий доступ в інтернет в найвіддаленіших регіонах зі швидкістю 1 гігабіт/с.

Новини про iPhone

Стало відомого, що цього року Apple презентує iPhone 12. У нього буде LiDAR (такий вже є у iPad Pro 2020 року) — це сенсор, що використовується для доповненої реальності та комп’ютерного зору.

У 12 поколінні Apple випустить чотири моделі: 5,4-дюймовий iPhone 12 і 6,1-дюймовий iPhone 12 Plus з двома камерами, а також 6,1-дюймовий iPhone 12 Pro і 6,7-дюймовий iPhone 12 Pro Max з трьома камерами і LiDAR. Всі новинки отримають OLED-дисплеї, новий 5-нанометровий процесор A14 Bionic і підтримку 5G-мереж.

Apple також випустила новий смартфон iPhone SE з екраном 4,7 дюйма. Попередній SE вийшов у 2016 році. Вартість моделі з 64 ГБ пам’яті складе 399 доларів, ціна версій 128 ГБ і 256 ГБ поки невідома.