Strarlink vs Loon. Чому атмосферний інтернет програє супутниковому

Google 22 січня згорнув один зі своїх проектів – це Loon, проект з роздачі інтернету з аеростатів. CEO Loon Алістер Вестгарт пояснив закриття проекту його дорожнечею. Раніше аналогічний проект закрив Facebook.

Loon від Google

Loon запустили в 2013 році, тоді їм займалися інженери з підрозділу Google X. У 2016-му проект вивели з інноваційного підрозділу компанії.

Метою Loon була роздача інтернету з аеростатів над важкодоступними районами. В Google так розраховували підвищити попит на власні сервіси.

Єдиним комерційним успіхом Loon була угода з владою Кенії, яку уклали в липні 2020-го. Планувалося, що 35 аеростатів покриють інтернетом територію площею 50 тисяч квадратних кілометрів. Ще один позитивний момент з історії Loon – у 2017 році аеростати роздавали інтернет над постраждалими від урагану районами Пуерто-Ріко. При цьому з того ж 2017 року біля Loon було п’ять аварій, як правило, через погоду — у Колумбії, Бразилії, Уругваї та Перу.

Aquilla від Facebook

Проект Aquilla («орел» на латині), що належав Facebook, закрили у 2018 році. Компанія Марка Цукерберга збиралася роздавати інтернет з дронів. Перший випробувальний політ був здійснений в 2016-му, але через проблеми з дальністю польотів та з конструкцією розвиток Aquilla гальмувався.

Потім у Facebook заявляли про бажання співпрацювати з компаніями, що займаються виробництвом літальних апаратів, в тому числі Airbus. Завод Facebook з виробництва дронів у Бріджуотері в Великій Британії закрили.

Starlink від SpaceX

Проекти атмосферної роздачі інтернету програють космічним – незважаючи на те, що запуск супутників дорожчий за запуск дронів та аеростатів, орбітальному інтернету не заважає погода.

Найвідоміший з проектів з роздачі інтернету з орбіти — це Starlink, запущений у 2015 році. Його створенням займається SpaceX Ілона Маска. Зараз на орбіті Землі вже 950 супутників Starlink, останній запуск, що відбувся в січні, був рекордним – одна ракета Falcon 9 вивела на орбіту 133 супутника Starlink.

З листопада 2020 року Starlink роздає інтернет на півночі США та на півдні Канади, а з лютого розгорне тестову мережу в Європі. Для підключення до мережі потрібен спеціальний пристрій з антеною.

Kupier від Amazon

У 2019 корпорація Amazon запустила аналогічний Starlink проект – Kupier. У липні 2020-го Amazon отримала дозвіл Федеральної комісії США з комунікацій на розгортання мережі з 3236 супутників.

Обсяг інвестицій в проект складає близько 10 мільярдів доларів. Поки у Amazon є кілька зразків супутників та антен, жоден супутник запущений не був.

Китай

У січні китайські медіа повідомили про плани розгортання мережі супутникового інтернету. Міська влада Пекіна вирішила надати податкові пільги приватним компаніям та забезпечити партнерство з держагенствами і фінансування.

У рамках 14-ї п’ятирічки пекінська влада збирається до 2025 року створити виробничу інфраструктуру з випуску супутників зв’язку. Раніше такі ж плани озвучила місцева влада Шанхаю, Чунцина та Уханя.