Скільки цивілізацій може бути у нашій галактиці? Дослідження вчених з Ноттінгема

На початку пандемії в інтернеті з’явилися жарти про те, що наступним, чим нас може порадувати 2020 рік, стане вторгнення інопланетян або падіння метеорита. Усілякі варіанти відвідування Землі інопланетянами не одну сотню раз описані у фантастичній літературі та фільмах — від агресивних до мирних ситуацій.

Інше питання — наскільки реальним є існування інопланетян? За більш ніж півстоліття роботи програми SETI, мета якої — пошук сигналу від позаземних цивілізацій, вчені не знайшли жодного сигналу, який можна назвати позаземним. SETI шукає цивілізації, що стоять на схожому з земним рівні розвитку та використовують аналогічні технології. За всі роки роботи SETI (з 1959 року) і SETI @ home (з 1999 по 2020 рік) земляни зловили лише кілька «кандидатів» на сигнали від позаземних цивілізацій. Це можливий сигнал під назвою «Wow!», отриманий 1977 року, та ймовірний сигнал, отриманий за допомогою за допомогою телескопа «Кеплер» в січні 2012 році за направленням від екзопланети KOI-817.

Спроби людства дати про себе знати у другій половині XX століття не обмежувалися одними лише радіо. У 1972-1973 роках дві автоматичні станції «Піонер-10» та «Піонер-11» взяли на борт дві ідентичні пластинки з інформацією про людство. На них співмасштабно зображені чоловік та жінка, корабель «Піонер», а також Сонце і Сонячна система, та відстань від неї до 14 найближчих зірок-пульсарів і до центру галактики. Зображення звинуватили у зайвому антропоцентризмі — наприклад, стрілка, що показує напрямок руху «Піонерів» від Землі, походить від наконечника мисливської стріли, яка зрозуміла землянам, але може бути абсолютно незрозуміла для інопланетян.

У 1977 році схожі позолочені диски з даними про Землю та людство і з записами музики й привітань 55 мовами прикріпили до бортів станцій «Вояджер-1» і «Вояджер-2». За більш ніж 40 років «Вояджери» ще не покинули Сонячну систему та знаходяться у геліосфері, на околиці Сонячної системи, у 18 мільярдах кілометрів від Сонця, що більш ніж в сто разів далі від Сонця, ніж Земля.

Обидва корабля у неймовірно далекому майбутньому пройдуть повз інших зірок. Майже через триста тясяч років «Вояджер-2» пролетить в околицях Сіріуса. Але чи не марними виявляться зусилля Землі?

Вчені з Ноттінгемського університету, Крістофер Конслайс та Том Вестбю відповідають на це питання. Згідно з їхнім дослідженням, опублікованим у спеціалізованому виданні The Astrophysical Journal, зараз у Чумацькому Шляху можуть одночасно існувати 36 інопланетних цивілізацій, які можуть вийти на зв’язок одна з одною.

Дослідники вдалися до уточнення розрахунків за рівнянням Дрейка. За ним астроном Френк Дрейк у 1961 році запропонував розрахувати кількість потенційно контактних цивілізацій в Чумацькому Шляху. Це добуток кількості зірок, які щорічно з’являються в галактиці, частки зірок сонячного типу з планетами, середнє число планет, на яких може з’явитися життя, ймовірність зародження життя на планеті тощо. У 1961 році Дрейк за своєю формулою розрахував 10 цивілізацій, які можуть контактувати з Землею.

Конслайс і Вестбю уточнили розрахунки майже 60-річної давності сучасними даними. До того ж, вони вирішили керуватися принципом Коперника, згідно з яким ні Земля, ні Сонце не мають особливого статуса у Всесвіті, і життя на нашій планеті виникло не за виключних умов.

За підрахунками Ноттінгемського вчених, з уточненими даними за формулою Дрейка кількість цивілізацій у Чумацькому Шляху становить 36. Але це число не точне та може коливатися від 4 до 11. При цьому найближча з цих цивілізацій може бути розташована у 17 тисячах світлових років від Землі, якщо вони рівномірно розподілені Чумацьким Шляхом.