Штучний інтелект та емоції. Як посмішки стали ще одним маркетинговим інструментом

Через пандемію коронавірусної інфекції люди стали посміхатися на третину рідше, ніж у минулі часи. Про це говорить дослідження британської компанії Realeyes. Наприкінці травня фахівці компанії повідомили про різке зростання депресії. Це дослідження стало можливим завдяки штучному інтелекту, а саме — розпізнаванню емоцій.

«З поширенням COVID-19 ми проаналізували “частку посмішок” — рівень задоволеності людей при перегляді спеціально відібраних відео. Ми виявили, що кількість посмішок скоротилася на 32%. Це помітний показник, який свідчить про зміну настроїв серед споживачів», — розповів в інтерв’ю віце-президент Realeyes Макс Калехофф.

Дані про емоції людини — це не просто розважальна статистика. Як і відстеження інтересів та захоплень в соцмережах, емоційні дані можуть стати в нагоді компаніям для того, щоб розуміти бажання споживачів. Знаючи наші настрої, бізнес зможе адаптувати під них пропозицію. Звучить в дусі антиутопії, але після чуток про те, що Facebook слухає розмови, така перспектива не дивує.

За два роки 10% особистих мобільних пристроїв зможуть розпізнавати емоції за допомогою штучного інтелекту

За прогнозами дослідницької компанії Gartner, через два роки 10% особистих мобільних пристроїв зможуть розпізнавати емоції за допомогою штучного інтелекту. У 2018-му такі можливості мали лише 1% пристроїв.

У доповіді консалтингової компанії Accenture відзначається, що штучний інтелект стане потужним інструментом для розпізнавання емоцій людей. Він змусить бізнес переглянути відносини зі споживачем. В Accenture підрахували, що застосування даних про емоції дасть зростання виручки бізнесу до 63%, а прибутки — до 103%.

Як пише Financial Times, можливостями штучного інтелекту зацікавилися не лише техностартапи та венчурні фонди, а й технологічні корпорації. Amazon вже патентує кілька технологій власної розробки. Вони будуть розпізнавати емоції людей по інтонаціях голосу. Так голосовий помічник Alexa зможе «відчувати» настрій господаря — коли він задоволений, втомлений або роздратований. Залежно від настрою Alexa буде пропонувати ту чи іншу музику або покупки.

Японська компанія Fujitsu вже випробує в магазинах манекени з сенсорами, які оцінюватимуть емоції покупців та відправлятимуть повідомлення продавцям.

Realeyes застосовує свої технології штучного інтелекта на смартфонах і комп’ютерах користувачів з їхнього дозволу. Серед клієнтів компанії – eBay, Coca-Cola, Mars, Conde Nast і Publics Groupe. Алгоритми ІІ Realeyes засновані на дослідженнях американського психолога Пола Екмана. Вони були опубліковані в 1970-х – 80-х роках і описують психологію емоцій, міжособистісного спілкування, вироблених або невербальних проявів емоцій.

«Все це добре вивчено у психології, — говорить Калехофф з Realeyes. — Ми вдаємося до допомоги кваліфікованих психологів для оцінки результатів наших вимірів і реакції людей на різні меми, відеоролики і картинки. Проявам певних емоцій ми присвоюємо категорії. Так штучний інтелект вчиться вчасно і точно визначати та розуміти емоції людини».