Що ж сталося з Wirecard і чому цього варто було очікувати?

У своїй колонці CEO fintech-компанії LeoGaming Альона Дегрік розповідає про банкрутство компанії Wirecard, та про те, чому це сталося

Wirecard  найбільша в Німеччині фінтех-платформа і провайдер електронних платіжних сервісів. Функціонал Wirecard різноманітний  від емісії карт до мобільних платежів. Партнерами платіжного оператора є великі міжнародні компанії  WeChat Pay, Mastercard, Apple Pay, Visa та ін  і кілька кріптовалютних проектів. Wirecard обганяла за деякими фінансовими показниками такі структури, як Deutsche Bank і Commerzbank. Однак в один момент все це стало неважливо: 25 червня Wirecard заявила про банкрутство. Сталося це після того, як аудиторська компанія Ernst & Young не змогла підтвердити наявність на рахунках компанії 1,9 млрд євро ($ 2,1 млрд) або близько 32% заявлених активів під управлінням.

Як таке могло статися?

Невідповідності у фінансовій звітності Wirecard випливали й раніше. З 2008 року виникали питання щодо її достовірності. Однак компанія кожен раз стверджувала, що це спроби регулювання процесів на ринку. Як виявилося, Wirecard займалася махінаціями з фінансовою звітністю у країнах Азії. Робили це, ясна річ, задля підвищення капіталізації компанії й нарощування її привабливості серед інвесторів. Так, наприклад, одне з «поліпшень» було необхідно для отримання ліцензії в Гонконзі, яка дала б Wirecard можливість займатися поширенням передплачених карт на території Китаю. Щоб отримати її, вони використовували т.зв. схему «туди й назад»: значну суму грошей переводили з банку в Німеччині на баланс у Гонконзі, після чого цю суму передавали «клієнту», який пересилав її до підрозділу Wirecard в Індії. Місцевий аудитор, у свою чергу, вважав її виручкою від бізнес-діяльності. У компанії проводилися розслідування у зв’язку з регулярними повідомленнями про грубі порушення у звітності. Це коротке резюме розслідування FT, яке я дуже раджу почитати.

У підсумку, у кінці червня виявили діру в бюджеті. Рада керуючих компанії визнала, що цих коштів, можливо, взагалі не існувало. Ось так просто. У результаті компанія не змогла опублікувати річний звіт.

Що буде з картками Payoneer?

26 червня Financial Conduct Authority (FCA) заблокувало дочірній підрозділ Wirecard Card Solution, щоб не допустити передачу активів материнській компанії. Через це постраждали партнери Wirecard (Anna Money, Crypto.com, Curve і ін), а кошти їх клієнтів були заблоковані.

Але в найбільш невизначеному становищі опинилися користувачі  власники карт Payoneer. Картки Payoneer випускаються компанією Wirecard Card Solutions Limited, яка є дочірньою компанією Wirecard group. Незважаючи на це, у блозі Payoneer, заявили, що компанія є незалежною юридичною особою і підлягає регулюючому нагляду і стандартам бухгалтерського обліку у Великобританії. Карти Payoneer користуються великим попитом у СНД серед фрілансерів, які працюють із зарубіжними компаніями.

З цього понеділка (30 червня) сервіс відновив свою роботу: FCA зняло обмеження на роботу британського підрозділу німецької платіжної компанії Wirecard. Payoneer шукає нового емітента, а для зарахування грошей використовує не карту, а поточний рахунок Payoneer користувача. Обіцяють, що всі функції стануть доступні з 6 липня.

Тож що ми маємо?

  • Величезна фінтех-компанія подала заяву на банкрутство
  • Ernst & Young не змогли підтвердити наявність 1,9 млрд євро на трастових рахунках компанії
  • CEO Wirecard заарештували і звільнили топ-менеджерів
  • Вартість акцій упала в десять разів або на 97% з початку року
  • Payoneer та інші партнери Wirecard обіцяють відновити колишній режим роботи

Те, що відбулося зайвий раз доводить, що інноваційність і динаміка  не привід забивати на легальне поле. Швидкі темпи розвитку можуть змусити піддатися спокусі «зрізати» або обійти правила. Не слухайте цей голос, ніколи. Правильний шлях довший  та складніший, але гарантує, що в одну мить ваш успішний бізнес не перетвориться в головний фінансовий скандал тижня.