Що буде зі світовим фінтехом після «остаточного» Брексіта?

Публікуємо колонку незалежного директора ради IBOX Bank Владислава Запорожченка про перспективи фінтех-галузі після виходу Великої Британії з ЄС

Незважаючи на гучні заголовки, що Велика Британія вже не в ЄС, економічна сторона Брексіта (т.зв. перехідний період) триватиме до кінця 2020 року. Як зміниться статус однієї зі світових fintech-столиць після цієї дати?

Для провідних гравців світового фінансового ринку Брексіт став справжнім ударом. До початку виходу з ЄС Лондон був столицею світового ринку платіжних систем і цифрового банкінгу. Велика Британія пропонувала майбутнім ліцензіатам прекрасні умови для розвитку, бюрократію було зведено до мінімуму, а політику фінансових регуляторів максимально лібералізовано. До Брексіта Королівство було також частиною Єдиної зони платежів у євро (SEPA). У країні досі сконцентровані потужності провідних світових платіжних систем: Transferwise, Monzo і ін.

Але ближче до кінця 2020 року британська економіка втратить трильйони фінансових вливань з боку найбільших фінтех-стартапів, які покинуть її ринок. На тлі пандемії коронавіруса для Великої Британії втрата лідерства на ринку фінтех стане тригером для початку глибокої економічної кризи. Британські фінтех-стартапи готуються до найгіршого розвитку подій.

Поступово ліцензіати протягом перехідного періоду будуть шукати більш вигідні умови на території ЄС і за його межами. Аж до закінчення терміну перехідного періоду великі фінтех-компанії як і раніше будуть мати вигоду від паспорта між ЄАП і Великою Британією. З боку найбільших європейських банків, у свою чергу, вже спостерігається посилення комплаенса.

Куди може піти фінтех по завершенню перехідного періоду?

Ірландія

Новим великим ліцензіатом фінтех після 31 грудня 2020 року може стати Ірландія, на території якої буде продовжувати діяти законодавство ЄС. В Ірландії ліцензії для здійснення фінансових операцій електронних платіжних систем і гравців фінтех видає Центральний банк Ірландії. При видачі ліцензій платіжним системам ЦБІ керується Директивою ЄС «Directive 2009/110/ЄС» і прийнятими у 2018 році доповненнями Payment Services Regulations. Утім, Ірландія пред’являє ряд жорстких вимог майбутнім ліцензіатам щодо стандартів безпеки. Наявність цих вимог може відлякати великих гравців фінтех, яким для повноцінного функціонування важлива м’яка політика банківських регуляторів.

Литва

Ще одним важливим напрямком для ліцензіатів фінтех в пост-брексітовский період стане Литва. Після оприлюднення результатів британського референдуму оперативно з держав Балтії відреагувала Литва. В Естонії і Латвії місцеві банківські регулятори виявляють мінімум лібералізму по відношенню до всіх, хто заходить на ринок фінтех-стартапів. У свою чергу, з 2017 року Литва пропонує Specialised Banking License  полегшену банківську ліцензію. З 2018 року Центробанк Литви видає ліцензії онлайн і відкриває усім резидентам доступ до SЕРА. З 2019 року на литовській банківській ліцензії вільно працюють платіжні системи Revolut, TransferGo, GooglePay. Після закінчення перехідного періоду з Великобританії в Литву, безумовно, зайдуть ще більше гравців фінтех.

Франція

Президент Емманюель Макрон зацікавлений у тому, щоб в пост-брексітовский період Франція стала одним із світових центрів фінтех. Рік тому АDLC надав великий документ з регулювання фінтех у Франції, з акцентом на платіжних системах. Франції важливо зараз залучити на свій фінансовий ринок великих фінтех-гравців, скориставшись невизначеністю всередині самої Великобританії. Франція в плані залучення фінтех-компаній змагається з Іспанією, Німеччиною і Швецією.

Що в підсумку

Після 31 грудня 2020 року Великобританія ризикує зануритися у глибоку фінансову кризу, викликану Брексітом і світовою пандемією. Лондон перестане бути світовою фінансовою «державою», втративши більшу частину свого впливу на ринки. Фінтех-компанії, які раніше мали ліцензії в Лондоні, підуть в Ірландію, Литву, Німеччину, США і країни Азії. Особливо варто стежити за ринком Франції, для якого амбіції потіснити Великобританію найбільш відчутні.