Про фейковий спрей від коронавірусу

«Процес» публікує пост сторінки «По той бік новин» з викриттям новин про створення спрею від COVID-19 у Туреччині

Якщо дієвість препарату доведено в пробірці — це ще не означає, що він так само буде ефективним в організмі людини. Треба дочекатися результатів клінічних випробувань на добровольцях. До того не варто робити однозначні висновки та писати статті з гучними заголовками.
Знову повідомляють про «чудодійну» бризкалку, яка миттєво захищає від COVID-19. Цього разу винахід із Туреччини: «в університеті Улудаг в Бурсі був розроблений назальний спрей, який може вбити коронавірус за одну хвилину», — повідомляють фармацевти, а слідом за ними і ЗМІ. Достатньо 1-3 рази пшикнути і цього, на думку розробників, буде достатньо, аби захистити себе від вірусів, грибів і бактерій протягом дня🚫
❗️Ефективність цього, як і багатьох інших препаратів зі схожою дією — не доведена. Ми перечитали купу досліджень — багато з них обнадійливі, але потребують подальших досліджень.
✔️У складі турецького спрею ми взагалі не знайшли лікувальної речовини або чогось, що може гарантовано запобігти проникненню вірусу в організм. По факту — це звичайний сольовий розчин із додаванням гіалуронової кислоти, а так звані ліпосомні наночастинки — це не діюча речовина, а «спосіб доставки ліків».
✔️Промивання носа сольовим розчином НЕ запобігає COVID-19. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, немає доказів, що регулярне промивання носа сольовим розчином захищає людей від зараження новим коронавірусом.
Є кілька обмежених доказів, що регулярне промивання носа сольовим розчином може допомогти людям швидше оговтатися від застуди. Однак регулярне промивання носа не показало, що це рятує від респіраторних інфекцій http://bit.ly/2NDGQlU
✔️Є результати досліджень, які показують ефективність гіпертонічних розчинів NaCl у блокуванні реплікації SARS-CoV-2 в клітинах у лабораторних умовах. Lані свідчать, що цей розчин можна використовувати як профілактику та альтернативне лікування хворих на COVID-19.
Але перш ніж робити якісь однозначні висновки потрібно провести клінічні випробування — тільки так можна буде довести ефективність такого лікування на людях http://bit.ly/3qt0nnM
✔️Фармкомпанія Pharma & Beauty розробила назальний спрей, який, за даними кількох досліджень, може усунути 99% вірусного навантаження в носоглотці протягом 30 секунд і зменшити поширення вірусу до 90%. Компанія планує розпочати продаж товару з 1 березня.
Спрей створений на основі іонізованої води, якій приписують антимікробні властивості. Однак дослідження не проводилися на людях. Французька ЛОР-спілка сприйняла новий продукт вельми скептично.
«Правила гігієни не слід плутати з лікуванням, яким є вакцина від Covid-19. Цей спрей може бути бар’єром, але аж ніяк не ліками. Для боротьби з вірусом потрібно мити руки, носити маску та дотримуватися дистанції», — в коментарі Le Figaro розповів Жан-Мішель Кляйн, віце-президент національної ЛОР-спілки Франції.
«Фармацевтична промисловість змушує людей повірити, що диво-ліки від Covid-19 знайдено в пробірці. Але немає доказів, що якщо вірус знищено в пробірці, він так само буде знищений і в слизовій оболонці носа», — попереджає Жан-Мішель Кляйн. Він шкодує що такі неоднозначні «ліки» продаються в аптеках, а реклама намагається переконати людей, що це лікування http://bit.ly/3dqoK1U
✔️Незалежні лабораторні тести Інституту антивірусних досліджень Університету штату Юта показали ефективність іншого назального спрею, який «вбиває 99,9% вірусу Covid-19». Він призначений для знищення вірусу у верхніх дихальних шляхах, запобігання його інкубації та поширенню в легені. Один пшик — і ви захищені від інфекції на два дні, якщо вірити розробникам. Також можливе полоскання горла цим препаратом.
На відміну від турецького препарату, тут лікування базується на оксиді азоту, якому приписують антимікробні властивості. «Оксид азоту не лише запобігає та лікує ранню інфекцію, знищуючи вірус та перешкоджаючи його реплікації в клітинах носа, а й блокує рецептор АПФ-2, необхідний вірусу для зараження клітин людини http://bit.ly/3dppZOE
✔️У США та Європі тривають госпітальні випробування оксиду азоту на важкохворих з COVID-19. Вони вдихають його, щоб убити вірус у легенях та запобігти прогресуванню інфекції https://bit.ly/2OPVsPW Назальний спрей діє за схожим принципом, але його можна використовувати далеко за межами лікарні.
Хай там як, позитивні результати були отримані в ході лабораторних досліджень. Навіть якщо ці дані показують дієвість препарату, це ще не значить, що він так само буде корисним у лікуванні людей.
Наразі тривають клінічні випробування другої фази в Канаді та інших країнах. Перші британські клінічні випробування назального спрею розпочалися 11 січня. Треба дочекатися, коли вони закінчаться. Тільки тоді можна буде щось стверджувати.
❗Науковці наголошують: навіть якщо ефективність назального спрею буде доведено, його слід розглядати, як превентивний засіб — один із способів профілактики: разом із дотриманням фізичної дистанції, носінням маски, дезінфекцією і миттям рук. Найкращим захистом від COVID-19 лишається вакцинація. Дочекатися б тільки, коли вона нарешті почнеться в Україні.