Перші астронавти SpaceX: хто вони. Розповідаємо про запуск Crew Dragon

Американські астронавти Боб Бенкен та Даг Хьорлі візьмуть учать у найважливішому космічному польоті десятиліття — запуску корабля SpaceX Crew Dragon. Багато років Бенкен та Хьорлі мріяли про запуск, представляючи тисячі людей, які зберуться на пляжах Флориди заради спостереження запуску в космос.

Минулого року в інтерв’ю The Verge Хьорлі підкреслив, що важливо, що запуск з мису Канаверал дасть можливість людям насолодитися видовищем, на відміну від казахстанського Байконура. Через пандемію запуск, швидше за все, виглядатиме зовсім по-іншому. В NASA вже закликали глядачів спостерігати за запуском з дому. До заклику приєдналися й астронавти.

«Безумовно, наслідки пандемії розчаровують. Ми не зможемо дозволити собі таку розкіш, як підтримка нашої сім’ї та друзів у Космічному центрі Кеннеді. Але, очевидно, в нинішніх обставинах це правильне рішення», — сказав Хьорлі на прес-конференції у травні.

Хьорлі та Бенкен 27 травня стануть першими людьми, яких компанія SpaceX запустить у космос. До того ж вони стануть першими астронавтами, яких США запустить на орбіту після закриття програми Space Shuttle у 2011 році. До цього протягом майже десяти років всі астронавти NASA відправлялися у космос на російських ракетах з Казахстану. Завдяки партнерству з SpaceX NASA поверне пілотовану астронавтики до США.

Дует астронавтів прибув до космічного центру на мисі Канаверал за тиждень до запуску, але підготовку вони почали ще два роки тому, у 2018-му, коли NASA призначило їх брати участь у місії. Для навчання Бенкен та Хьорлі регулярно «моталися» між Космічним центром NASA імені Джонсона та штаб-квартирою SpaceX у каліфорнійському Готорні. Обидва астронавта двічі літали на шаттлах та разом провели у космосі близько 1400 годин.

«У навчанні керуванню авто багато спільного з керуванням літаком. І очевидно, що керувати машиною трохи легше, ніж космічним кораблем, — зазначив Бенкен у торішньому інтерв’ю. — Я маю на увазі, що ти вивчаєш системи управління, вчишся взаємодіяти з машиною, а потім вчишся справлятися з несправностями. Ми вчимося справлятися з машиною у космосі».

Основна відмінність від роботи з шатлом, побудованим державою, полягає в тому, що Crew Dragon — це приватний космічний корабель. З одного боку, у Crew Dragon абсолютно інша естетика. Замість консолі з безліччю кнопок, тумблерів та джойстиків у корабля SpaceX — глянцеві сенсорні екрани та мінімалістичний дизайн. У Готорні Бенкен та Хьорлі вчилися працювати з інтерфейсом Crew Dragon та приміряли нестандартні скафандри SpaceX з рукавичками, що дозволяють управляти сенсорними екранами корабля.

Астронавти вже похвалили роботу з сенсорними екранами, незважаючи на те, що для цього їм потрібно було переучуватися. У шаттлах для узгодження якихось змін в управлінні потрібно було поговорити з сотнею людей, в Crew Dragon ж все можна виправити до наступної симуляції або наступного польоту.

Важливою частиною навчання астронавтів є той факт, що Бенкен та Херлі дружать з 2000 року, коли їх вперше відібрали для польотів в космос. Вони настільки зблизилися, що були на весіллях один одного та навіть одружилися на астронавтках.

«Я вже знаю, як Даг реагуватиме у найрізніших ситуаціях. Я знаю, як йому вдається все те, над чим ми працюємо, як і він знає все це про мене. Так набагато простіше. Це не перебільшення», — розповідав Бенкен.

Незважаючи на впевненість астронавтів один в одному, впевненості у самій місії досі бракувало. Дата польоту переносилася кілька разів за останні два роки через технічні проблем та затримки у SpaceX. Поки неясно, коли астронавти повернуться додому. Спочатку місія повинна була тривати тиждень-два, але тепер NASA вимагає, щоб астронавти залишалися на МКС протягом декількох місяців. Зараз на станції працює всього один американських астронавт, тому агентство хоче розширити місію для забезпечення обслуговування МКС.

У NASA визначать термін повернення астронавтів на Землю, коли ті вже будуть на борту. Їхні дружини не нервуються за них — будучи астронавтками, вони все розуміють. Так, дружина Херлі провела на МКС півроку, коли їхньому синові було три рочки.

За словами астронавтів, вони розуміють, що запуск місії у такі важкі часи — це незвичайне рішення, але Херлі та Бенкен визнають, що політ повинен відбутися. «Ми хочемо, щоб всі були в безпеці і милувалися стартом на відстані», — заявив один з астронавтів на прес-конференції.

Джерело інфографіки: The Verge

За матеріалами The Verge