PeaceData. Як Росія знову намагалася вчинити кібератаку на США

Російське агентство, яке у 2016 році втрутилося в американські вибори, знову взялося за Штати. Росіяни створили фейкове новинне видання лівого напрямку, забезпечили його фейковими редакторами з фото людей, створеними нейромережею. При цьому були найняті реальні репортери. Все це робилося в рамках нової операції Росії, вже розкритої компанією Facebook.

За словами глави служби безпеки Facebook Натаніеля Глейхера, остання операція російського Агентства інтернет-досліджень (IRA) не встигла серйозно розвернутися. У мережі було всього 13 акаунтів та дві сторінки, а загальне число підписників становило близько 14 тисяч.

Акаунти і сторінки Facebook були підв’язані до PeaceData.net, порталу англійською та арабською мовами, який претендує на звання «глобального новинного агентства», правда, з фіктивним редакційним складом. Як стверджують у Graphika, аналітичній компанії, що займається соцмережами, «фотографії» «співробітників» PeaceData були створені за допомогою Generative Adversarial Networks, типу штучного інтелекту, який може створювати реалістичні зображення осіб.

«Вони докладають значних зусиль для створення ретельно продуманих вигаданих особистостей, намагаючись зробити фальшиві аккаунти максимально реальними», — сказав Глейхер.

У багатьох персонажів були профілі в Twitter та LinkedIn. У Twitter у вівторок заявили про блокування п’яти акаунтів, пов’язаних з PeaceData, за «маніпулювання платформою, яке ми можемо з упевненістю приписати російській державі». У компанії заявили, що твіти на цих акаунтах були «низької якості» та «спамом», і що вони блокуватимуть посилання на контент PeaceData. LinkedIn на запит про PeaceData не відповів.

Велику частку контенту PeaceData скопійовано з інших сайтів, але невелика частка все-таки створена журналістами-фрілансерами. Рекламні оголошення на Upwork і Guru.com пропонували райтерам початкового рівня фіксовану ставку у 75 доларів. Основними темами сайту були озброєні конфлікти, порушення прав людини (особливо з боку США та Великої Британії), корупція та навколишнє середовище, а також WikiLeaks, пандемія коронавірусу та конспірологічні змови QAnon.

Чотири позаштатних журналіста, які писали для PeaceData, розповіли Guardian, що до них звернувся один з «редакторів» PeaceData у Twitter, LinkedIn або електронною поштою з пропозицією написати для сайту. Двоє з них були початківцями райтерами, які недавно втратили роботу, інші два мали більше досвіду.

Райтери дізналися про фейк тільки з новин та запитів журналістів. Російські пропагандисти заохочували райтерів високими гонорарами — 200-250 доларів. У доповіді Graphika про PeaceData описується тематика фейкового порталу: США як країна, розпалює війну та порушує закони за кордоном, яка страждає від расизму, COVID-19 та нещадного капіталізму у своїх кордонах. Видання в негативному ключі давало повідомлення як про Дональда Трампа, так і про його опонента, Джо Байдена.

Контент PeaceData, орієнтований на США, був націлений на відведення лівої аудиторії від кампанії Байдена, свідчить звіт Graphika. IRA також використовувала «користувачів, що нічого не підозрюють», щоб спробувати отримати від Facebook дозвіл на запуск політичної реклами в США, повідомила компанія. Facebook впровадив процес авторизації для політичних рекламодавців після виборів 2016 року, коли IRA витратила близько 100 000 доларів на рекламу, націлену на роз’єднання американських виборців.

В анонімній заяві, опублікованій на сайті PeaceData, йдеться, що твердження про те, що сайт є «інструментом російської пропаганди» — це «огидна брехня».

І Facebook, і Graphika стверджують, що російську операцію встигли перервати, поки вона не завдала значної шкоди.

«Російські агенти впливу навчилися приховувати свою сутність, але у них все менше впливу, і тепер їх ловлять раніше», — каже Глейхер.

«Найбільший успіх операції — в тій мірі, в якій він стався — полягав в її здатності залучати авторів, які нічого не підозрюють, до написання контенту», — робить висновок звіт Graphika.

Twitter закликав уряди всього світу припинити обманювати користувачів за допомогою таких операцій.

За матеріалами The Guardian