ПДР для електросамокатів. Що змінить новий законопроект в Україні

Комітет Верховної Ради з питань транспорту та інфраструктури 3 липня передав на розгляд депутатам парламенту законопроект 3023 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки окремих категорій учасників дорожнього руху (користувачів персонального легкого електротранспорту, велосипедистів та пішоходів)». Простіше кажучи, документ пропонує зробити користувачів електросамокатів та інших подібних пристроїв повноцінними учасниками дорожнього руху.

Кого стосуватиметься закон?

Законопроект пропонує внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та до Закону України «Про дорожній рух». До статей про пішоходів, велосипеди та інші види неавтомобільного транспорту автори законопроекту пропонують ввести поняття «персонального легкого електротранспорту». Це електросамокати, моноколеса, сігвеї, гіроборди, гіроскутери тощо. Тепер їхні власники мають виконувати правила дорожнього руху.

Серед обов’язків користувачів легкого електротранспорту: відмова від мобільних телефонів на ходу, носіння світлоповертальних елементів вночі, в тумані або поза населеними пунктами, відмова від водіння у стані сп’яніння або під дією ліків, що знижують увагу. На цьому список не закінчується. Користувачі зобов’язані:

  • використовувати технічно справний транспорт;
  • обладнати транспорт звуковим сигналом і світловідбивачами в разі конструктивної можливості;
  • у темний час доби та в умовах недостатньої видимості вмикати фари та мати одяг зі світловідбиваючими елементами;
  • не перевозити пасажирів, крім тих випадків, коли це передбачено.

З прав — тільки їзда дорогами та велодоріжками. З огляду на невелику кількість велодоріжок в українських містах, варто порадіти, що цей пункт не входить до складу обов’язків.

Законопроект викликав питання у МВС і, зокрема, поліції. Органи підкреслили неоднозначність терміна «портативний транспорт на електричній тязі», що може спричинити труднощі при застосуванні КУпАП. Також в поліції запропонували закріпити в документі вікові обмеження (стосовно дітей до 7 років і осіб до 16 років), визначитися зі швидкістю руху, носінням світлоповертальних жилетів та елементів, а також з правилами перетину доріг по пішохідних переходах. Вимога носити жилети прописано в законопроекті 3023-1, що доповнює законопроект 3023.

Штрафи

Законопроекти 3023 та 3023-1 припускають адміністративний штраф за порушення ПДР користувачами електросамокатів, гіроскутеров тощо — 85 гривень.