Нові платіжні звички, які залишаться з нами у світі після пандемії

У своїй колонці CEO fintech-компанії LeoGaming Альона Дегрік розповідає, які платіжні тенденці, що з’явилися через пандемію, мають шанс на майбутнє після COVID-19

За останні роки звички споживачів сформувалися навколо “вуличних” справ і розваг у зв’язку з такими мега-трендами, як урбанізація, високі ціни на оренду житла і маленькими квартирами, доступністю інтернет-підключення майже через кожен девайс у будь-якій точці, наявністю постійного зв’язку тощо. Наприклад у Німеччині кількість людей, які часто виходили пообідати чи повечеряти в місця громадського харчування, зросла з 9,9 млн у 2015 році до 11,8 млн у 2019-ому. Однак пандемія коронавирусу трансформувала базові процеси нашого життя і змусила більшість споживачів адаптуватися до нових способів роботи і відпочинку. Коротше, усе вищесказане – більш серйозне обґрунтування фрази, що набила оскомину  “усе переїхало додому або в онлайн”. На сьогоднішній день, коли ми вже говоримо про використання ефективних вакцин, важливо розуміти, чи були всі ці процеси вимушеною короткостроковою тенденцією, або нові звички залишаться з нами в довгостроковій перспективі.

  1. Покупки онлайн

Коронавірус став ключовим фактором розвитку в історії ринку електронної комерції. Поки у всьому світі були введені карантинні обмеження та призупинено роботу фізичного ритейлу, усе більше й більше людей звикали робити покупки онлайн, а бізнес вибудовував найбільш зручний варіант роботи з клієнтами в обставинах, що склалися. Так, згідно зі звітом Shopify, більше половини (54%) клієнтів по всьому світу збільшили свої витрати на покупки онлайн після початку коронавірусу, а 4 з 5 (79%) людей планує робити покупки онлайн найближчі півроку. Активно залучені в цифрові технології користувачі вікомі 18-34 років є головними учасниками тренду і впливають на спосіб ведення бізнесу. Багато хто звик робити покупки через соціальні мережі, у зв’язку з чим маркетологи в e-commerce збільшили витрати на просування в соціальних мережах. Багато магазинів проробили значну роботу і пропонують якісний сервіс. Наприклад, привозять клієнту додому обрані на сайті речі на примірку. Я думаю, багатьом, хто не встигає вийти в магазини, припаде до душі така можливість здійснювати покупки. Протягом цього року люди активно купували онлайн їжу, меблі для облаштування робочого місця вдома, спортивний інвентар, медикаменти і одяг. І, згідно зі звітом Deloitte, продовжать здійснювати більше покупок онлайн, ніж до пандемії.

2. Доставка їжі та продуктів

Про позитивні тенденції розвитку сервісів доставки у 2020 році, я думаю, знає кожен. Навіть просто йдучи вулицею, особливо в центрі Києва, складно не звернути увагу на кількість людей з яскравими рюкзаками сервісів доставки. Згідно з даними компанії Glovo, цей ринок в Україні виріс у 2020 році в 6-7 разів у порівнянні з минулим роком, а доставка з супермаркетів за 2020 рік зросла майже в 15-18 разів. Користувачі за час локдаунів звикли замовляти їжу та інші товари через додатки, і навіть при послабленні карантинних заходів люди продовжували активно користуватися ними. Сервіси доставки не розгубилися і в прискореному режимі підключали нові міста, розширювали зону діяльності і додавали функції, знайомлячи все нових і нових користувачів із зручностями доставки через додатки. Ця звичка стала настільки улюблена, що у 2021-му очікується зростання доставки готової їжі з ресторанів ще в 3-4 рази, продуктів з супермаркетів у 6-8 разів і інших товарів.

3. Потреба в різних платіжних методах – відмова від кешу

Cashless-операції, онлайн-оплати і безконтактні платежі стали необхідністю у 2020 році, ну а до 2021-го трансформувалися в зручну і улюблену звичку. Сьогодні вже користувачам необхідні безшовні рішення і нові методи оплати. Ця звичка крім фінтеху важлива і для ритейлу. У 2020 році стали очевидними переваги багатоканального бізнесу, і значна частина ритейлу, крім офлайна, пішла в онлайн. Цифрові канали продажів сьогодні повинні включати максимальну різноманітність способів оплати і безшовний шлях споживача. Клієнти звикли до швидких cashless платежів, і ця звичка збережеться.

4. Дозвілля

Із закриттям кінотеатрів, концертних залів, музеїв та інших розважальних центрів, люди почали активно шукати ідеї для дозвілля вдома. Згідно з даними Deloitte, 38% споживачів кажуть, що під час пандемії вони вперше оформили підписку на нове цифрове медіа, стрімінговий сервіс фільмів і серіалів або, наприклад, пограли у відеоігри. Дві третини цих людей відзначили, що продовжать користуватися сервісами після пандемії, а 27% споживачів планує підписатися і на інші. Найбільш популярною розвагою стали ігри. Згідно з опитуванням Deloitte, із середини березня 48% опитаних грали у відеоігри. Так обсяг “хмарного” геймингу у 2020 році склав $585 млрд, що втричі більше, ніж рік тому.

Якщо говорити про спорт, то значна кількість людей успішно пристосувалася до тренувань удома або на вулиці. Більш того, на такі тренування потрібно менше часу, і вони досить ефективні. Попит на більшість додатків для тренувань виріс більш ніж удвічі.

За 2020 рік люди навчилися весело і з користю проводити час вдома. Дослідження показують, що нові звички залишаться з нами надовго.

Звичайно ж з’явилося ще багато інших звичок, таких як віддалена комунікація, постійне використання масок і антисептиків тощо. Однак ці звички навряд чи залишаться з нами надовго після стабілізації епідеміологічної ситуації. Так, наприклад, лише 16,5% опитаних компанією Deloitte продовжать спілкуватися з друзями і рідними через різні додатки. Що б там не було, людям необхідне живе спілкування та обговорення питань. І навіть ті компанії, які назавжди перевели співробітників на віддалену роботу, залишили офіси для проведення нарад.