На межі санкцій. Чому захід боїться TikTok

TikTok — незвичайний привід для загострення геополітичної ситуації. На перший погляд, це додаток, що пропонує набір інструментів для створення веселих відео. А півмільярда дописувачів, більшості з яких менше 30 років, отримують нескінченний потік розважальних кліпів.

TikTok належить китайській компанії ByteDance. На відміну від таких корпорацій, як Huawei і ZTE, ByteDance не зав’язана на критичну національну інфраструктуру Китаю і досі уникала серйозних звинувачень у крадіжці інтелектуальної власності та у державній підтримці, які часто виявляються першими кроками до санкцій. Проте, ByteDance встигла запустити тренд. Клон TikTok під назвою Reels на цьому тижні запускає Facebook.

TikTok — другий успішний додаток ByteDance. У 2017 році шалену популярність в Китаї отримав агрегатор новин Toutiao. Пізніше ByteDance спробувала просунути його на захід під назвою TopBuzz, але додаток поповнив сумний перелік китайських продуктів, які опинилися непотрібними за межами Великого китайського файрволла.

З TikTok ByteDance вибрала інший підхід, викупивши вже популярний китайський додаток Musical.ly, що зібрав масу користувачів на заході. Компанія перейменувала Musical.ly на TikTok та витратила близько 1 мільярда доларів на рекламу додатка у США, щоб його популярність зросла ще більше.

Під час реклами у США TikTok піддався критиці, але в результаті ByteDance вдалося домовитися з Федеральною торговою комісією США з приводу звинувачень у зборі TikTok особистих даних дітей.

Влітку 2019 року на тлі кризи відносин між США та Китаєм TikTok піддався додатковій перевірці. Коли в Гонконзі загострилися протести, користувачі помітили практично повну відсутність контенту, що висвітлює ситуацію. Це особливо дивно, враховуючи збіг молодої аудиторії додатку та вікового складу учасників протестів.

У вересні минулого року видання Guardian отримало документи, що підтверджують припущення про лояльність TikTok китайському режиму: обов’язки модераторів включають видалення контенту, тематику якого не схвалює Пекін. У TikTok виправдалися, що ці правила скасували ще в травні 2019-го, а в нових версіях правила стосуватимуться кожної окремої країни.

Влітку 2020-го міжнародне становище Китаю ще більше погіршилося після того, як у Гонконзі ввели репресивний закон про національну безпеку, а правозахисники надали нові докази геноциду уйгурів. Для американських та британських властей домінування TikTok виглядає все більш загрозливим.

Частина побоювань пов’язана з потенціалом TikTok для збору даних користувачів. На відміну від Facebook, TikTok не знає багато подробиць про своїх користувачів, до того ж, компанія завжди стверджувала, що призначені для користувача дані зберігаються не у Китаї, а в дата-центрах по всьому світу, в тому числі в США та Сінгапурі. При цьому TikTok планує перенести штаб-квартиру в Лондон, а Штати збираються заблокувати додаток.

Проте, на заході побоюються, що у ByteDance, як і у всіх китайських компаній, мало можливостей протистояти державі, коли вона вимагатиме доступ до даних. Компанії вже довелося публічно вибачитися перед державою у 2017 році, після того, як кіберполіція Китаю засудила ByteDance за «поширення порнографічної і непристойної інформації» через Toutaio. Це не вселяє віру в те, що ByteDance чинитиме опір більш значимому втручанню в роботу компанії.

Інший набір побоювань пов’язаний з модерацією додатки. Найпотужніша функція TikTok — це сторінка For you, що алгоритмічно наповнюється відео, і на якій навіть нічого не потрібно натискати. При цьому алгоритми стрічки оповиті таємницею.

Коли зірки Національної баскетбольної асоціації США підтримали у забороненому в Китаї Twitter протестуючих в Гонконзі, НБА була поставлена ​​перед вибором — вибачитися або бути відстороненими від телеефірів та втратити китайський ринок. Це була очевидна цензура, але, якби ці заяви були зроблені на TikTok, вони навіть не потрапили б до стрічки.

За матеріалами The Guardian