Ілон Маск анонсував оновлення Neuralink. Як компанія Маска винаходить інтерфейс мозок-комп’ютер

Ілон Маск, засновник не тільки SpaceX, але й Neuralink, компанії, створеної у 2016 році для розробки інтерфейсу мозок-комп’ютер, анонсував чергове оновлення на 28 серпня. У цей день Neuralink розповість про свої досягнення. Останнє оновлення від компанії з’явилося приблизно рік тому — тоді в компанії розповіли про використання хірургічного робота для імплантації найтонших проводів до людського мозку, який підключать до зовнішнього процесору. У перспективі Neuralink планував забезпечити бездротове з’єднання мозку та комп’ютера для повної свободи людини.

У липні 2019 року Neuralink відзвітувала про успішне проведення випробувань технології на мишах і мавпах. Перші випробування на людині анонсували на 2020 рік. Можливо, новини, про які Neuralink розповість в серпні, якраз стосуються цих випробувань.

Neuralink, заснована Ілона Маском і очолювана гендиректором Джаредом Бірчаллом, розташована в Сан-Франциско. Компанія проводить дослідження у співпраці з Каліфорнійським університетом у Девісі.

Початкова мета компанії полягала у використанні технології зв’язку між мозком і комп’ютером для пом’якшення наслідків неврологічних розладів. Зараз Neuralink відійшла від цієї мети і сподівається за допомогою інтерфейсу мозок-комп’ютер вивести людство на новий рівень, давши людям можливість взаємодіяти з комп’ютерами зі швидкістю думки.

Ілон Маск регулярно підкреслює, наскільки складно «перекласти» думку з допомогою простих інструментів на кшталт миші та клавіатури. На його думку, більш тісний зв’язок між людиною та комп’ютером дозволить знизити ризик того, що штучний інтелект в майбутньому перевершить людину. Маск неодноразово заявляв, що непідконтрольний, нерегульований розвинений штучний інтелект э екзистенціальним ризиком для людства, і Neuralink покликана стати засобом захисту від цієї загрози.

Рік тому плани Neuralink експерти сприйняли з обережністю. Як правило, на проекти Маска громадськість реагує з захопленням, але дослідники, в тому числі в сфері штучного інтелекту, ставляться до них критично. За словами Маска, для ринку інтерфейс мозок-комп’ютер може бути готовий через десять років, а досконалою ця технологія стане доступна як мінімум за 25 років.

Фахівці не поділяють оптимізм Маска. Біомедичний інженер Кіп Людвіг з університету Вісконсіна стверджує, що Neuralink не вказує ніяких нових підходів до фундаментальних проблем. Багато технологій раніше використовувалися в промисловості, але Neuralink не зможе знайти їм застосування, оскільки у компанії відсутній бізнес-ідея.

Нейробіолог Девід Суссілло з підрозділу Brain Team зі штучного інтелекту Google стверджує, що Neuralink відмінно підходить для короткострокового медичного використання та наступних кроків у дослідженні, але не для революційного прориву.

Ендрю Хайрс, нейробіолог з Університету Південної Каліфорнії, посилається на дослідницький проект 2017 року, який, як і Neuralink, досліджує імплантацію тонких волокон з електродним покриттям до мозку. Висновок Хайрса з приводу Neuralink в цілому позитивний: компанія удосконалила найкращу лабораторну технологію, яка в даний час доступна, і розробила імплантований продукт, що виходить за рамки сучасного рівня техніки.

У березні цього року засновник багатомільярдної ігрової компанії Valve Гейб Ньюелл заявив, що мозковий інтерфейс з «повним доступом для читання і запису» має бути анонсований ближче до кінця 2020 року. Ньюелл не розкрив подробиць, але Neuralink, безумовно, є актуальним кандидатом для цієї прем’єри.

Раніше провідний науковий співробітник Neuralink Філіп Сейбс стверджував, що компанія експериментує з інтерпретацією даних мозку штучним інтелектом. Штучний інтелект розпізнав закономірності в отриманих  даних мозку, які люди дослідити не можуть. Це дослідження може дати початок новим можливостям в управлінні комп’ютерами. Вони вже знаходяться у розробці — восени 2019 року компанія Facebook інвестувала близько одного мільярда доларів в стартап Ctrl Labs, що працює над управлінням на основі штучного інтелекту за допомогою роботи мозку.

За матеріалами TechCrunch та Mixed