Як у Facebook намагалися обмежити права модераторів на аутсорсі

Співробітники ірландського офісу Facebook звинувачують компанію у спробі зловживанні угодами про нерозголошення. Менеджмент Facebook спробував перешкодити ірландським модераторам обговорювати умови роботи зі своїм урядом.

Як стверджують модератори, керівництво Facebook попередило їх про неможливість обійти угоду про нерозголошення (NDA). Будь-яке обговорення роботи поза офісом буде розглядатися Facebook як дисциплінарне порушення.

Коріння цієї історії – у небажанні дублінських модераторів ходити до офісу під час суворого локдауна в Ірландії. Співробітники компанії домагалися від Facebook гарантій того, що їх не звільнять, якщо вони звернуться до уряду, а точніше – до заступника ірландського прем’єра, Лео Варадкара.

Гарантій у Facebook не надали. Замість цього, згідно з інформацією Guardian, компанія дозволила частково порушити NDA. У Facebook заявили, що у них «немає проблем» з модераторами, які «обговорюють питання, пов’язані з їхньою роботою» або «іншою інформацією, що знаходиться у відкритому доступі». При цьому співробітники не можуть ділитися інформацією, що потрапляє під прописані в договорі зобов’язання з конфіденційності.

Модератори Facebook просили надати копію зобов’язань з конфіденційності як у Facebook, так і у свого прямого роботодавця, фірми-підрядника Covalen. Відповіді на цей лист вони не отримали.

Юристи з прав людини з Phoenix Law, що представляють інтереси модераторів, заявили, що ті не бачили копії своїх NDA з тих пір, як підписали їх у перший день роботи.

«Facebook вимагає, щоб модератори контенту підписували угоду про конфіденційність після закінчення вступного тренінгу, без надання копій матеріалів або угод», – кажуть самі модератори. За їхніми словами, 18 січня, всього за кілька днів до зустрічі з заступником прем’єра Варадкаром, модераторів попередили, що будь-яке обговорення їхньої роботи поза офісом Facebook буде розцінено як порушення трудової дисципліни.

У Facebook стверджують, що, оскільки модератори безпосередньо найняті Covalen, компанія не несе прямої відповідальності за їхні слова. У заяві соціальної мережі говориться: «У Facebook є юридичні зобов’язання щодо захисту даних користувачів та особистої інформації. Ці зобов’язання вимагають, щоб Facebook дотримувався умов конфіденційності та безпеки у своїх контрактах з підрядниками, а також щоб підрядники передавали ці зобов’язання своїм співробітникам – через юридичні документи, такі як NDA, або за допомогою інших засобів».

«Угоди про конфіденційність, які підписують співробітники Covalen, видаються та зберігаються їхнім роботодавцем, Covalen. Facebook не має угод про нерозголошення з цими модераторами контенту», – додали в компанії.

«Бунтівних» модераторів підтримує Foxglove, лондонська правозахисна некомерційна організація. Співзасновниця Foxglove Корі Крайдер підкреслює, що у модераторів Facebook є право говорити публічно, і замовник не може намагатися перешкодити їм розмовляти з політиком.

У Covalen в результаті відреагували на запит про NDA: «В рамках нашого процесу найму кожен співробітник Covalen отримує електронною поштою угоду про конфіденційність разом з трудовим договором. Таким чином, ніколи не буває так, щоб співробітник не отримав копію свого NDA. Якщо співробітник втратить свою документ, наша команда HR з радістю надасть йому копію».

У жовтні, коли Ірландія увійшла в черговий локдаун, виїжджати на місце роботи дозволили лише людям, які працюють у найбільш важливих сферах. Модераторів Facebook, що працюють у підрядній фірмі CPL, дочірній компанії Covalen, при цьому зобов’язали виходити в офіс. Їх класифікували як «важливих працівників зв’язку».

Крім питань захисту від Covid-19, модератори Facebook поскаржилися заступнику прем’єр-міністра на «атмосферу страху», з якою вони стикаються на роботі.

«Через культуру надмірної секретності та об’ємні угоди про нерозголошення інформації Facebook обмежив право модераторів на збори та самовираження, доступ до представників влади та інформування про небезпечні умови праці, – заявили вони. – Показники якості, надзвичайно докладний відстеження часу (включаючи відстеження, наприклад, часу у вбиральні) та інші види спостереження створюють принизливу культуру та викликають непотрібний стрес у модераторів».

За матеріалами The Guardian