Магазини без кас: як працює Amazon Go Grocery

Днями одна з найбільших українських мереж супермаркетів запустила можливість покупки товарів без сканування їх на касі. Відсканувати штрих-коди товарів можна через додаток, а потім, на касі самообслуговування, самостійно відсканувати згенерований додатком QR-код, та обрати спосіб оплати — картою, готівкою, або через додаток.

Так українські супермаркети наблизилися ще на один крок до автоматизації процесу оффлайн-покупок. Першим кроком на цьому шляху стала поява кас самообслуговування в одній з мереж у 2013 році. Потім такі каси, більш вдосконалені, з’явилися у багатьох інших мережах.

Наступний етап — це повністю автоматизовані магазини, в яких немає необхідності навіть в автоматизованій касі. Такі магазини вже працюють в світі, і «Процес» розповість про них.

Amazon Go Grocery

Компанія Amazon вже відкрила 25 магазинів Amazon Go Grocery в американських містах: Сіетлі, Чикаго, Сан-Франциско та Нью-Йорку. Amazon називає такі супермаркети «новим типом магазину без кас». Це означає, що, коли ви робите покупки в Amazon Go, вам не потрібно стояти у черзі до каси. Головний інструмент покупця в такому магазині — додаток Amazon Go. На відміну від українського аналога, цей додаток не вимагає сканування товарів. Він працює із використанням комп’ютерного зору, сенсорів та технології deep learning.

При вході до магазину покупець проходить через турнікет, на якому сканує додаток. Так системи Amazon Go дізнаються, що ви зайшли в магазин та збираєтеся робити покупки. Потім клієнт бере товари з полиць, камери магазину відзначають, що це за товар, а датчики ваги відстежують його наявність на стелажах. Окремо сканувати кожну покупку не потрібно. При виході з магазину вартість товарів списується з рахунку Amazon, а клієнт отримує цифровий чек.

Eater Seattle

У додатку Amazon Go є панель навігації з вкладками для чотирьох екранів: «Ключ», «Квитанції», «Про програму» та «Ще». На екрані «Ключ» з’являється QR-код, який сканує турнікет магазину, щоб пропустити вас, а на екрані «Квитанції» після покупок відображається те, що ви придбали.

Amazon подала патентну заявку на новий тип магазину ще на початку 2015 року. У ній описувався супермаркет, який працює на основі системи камер, датчиків і зчитувачів RFID для ідентифікації покупців та їхніх товарів. У патенті також згадувалася функція розпізнавання облич, що включає відомості про зріст та вагу користувача, його біометричні дані, ім’я користувача, пароль та історію покупок.

Поява автоматизованих безготівкових супермаркетів викликала негативну реакцію в американської влади у деяких штатах. Влади Сан-Франциско, Філадельфії та Нью-Джерсі прийняли закони, що забороняють безготівкові магазини, щоб попередити можливу дискримінацію людей з низькими доходами, які не можуть користуватися банківськими картами та електронними грошима. Вже після прийняття цього закону у Нью-Йорку в травні 2019 року було відкрито новий магазин, в якому є працівники, що обслуговують клієнтів, у яких може бути відсутня програма Amazon Go. Такі ж комбіновані магазини працюють у Сан-Франциско.

Як повідомляє The Wall Street Journal, Amazon планує відкрити 2000 продуктових, в тому числі цілодобових, магазинів по всьому США. Завдяки комбінації форматів Amazon Go Grocery зможуть конкурувати з гіпермаркетами Target та Walmart. У березні 2020 року систему магазинів Amazon без кас, що має назву Just Walk Out, адаптували для інших мереж магазинів — у цій версії купляти товари можна буде без наявності акаунту Amazon.