Китай відкриє для вчених зі всього світу свій гігантський телескоп

Китай відкриє свій 500-метровий телескоп для світової наукової спільноти з 1 квітня, повідомляє китайське видання Global Times. Параболічна антена Sky Eye — найбільший у світі сферичний радіотелескоп з апертурою (FAST), який використовується для виявлення пульсарів та інших астрономічних цілей з високою енергією. Його також будуть використовувати для пошуку інопланетного життя.

За повідомленням китайського інформаційного агентства Сіньхуа, іноземні вчені зможуть подавати заявки до Національних астрономічних обсерваторій Китаю через інтернет. Після перевірки терміни спостереження будуть розподілені починаючи з 1 серпня. За словами головного інженера FAST Цзян Пена, в цьому році близько 10 відсотків часу спостережень буде відведено астрономам усього світу.

Телескоп був офіційно введений в експлуатацію 11 січня 2020 року. Однак спостереження почалися задовго до цього, і на сьогоднішній день завдяки телескопу знайдено 240 пульсарів. Один з найбільш значних виявлений в зоряному скупченні Мессьє 92. Це так званий мілісекундний пульсар, який обертається набагато швидше, ніж звичайні пульсари, зі швидкістю 316,5 обертів на секунду (18,990 об/хв), при цьому всмоктуючи та викидаючи матерію зі своєї зірки-компаньона.

China’s Sky Eye — найбільший телескоп FAST в світі та єдиний, який може проводити певні типи спостережень після катастрофи радіотелескопу обсерваторії Аресібо в Пуерто-Ріко. Національний науковий фонд США заявив про плани знести обсерваторію, але є надія, що її можна буде відновити після того, як влада Пуерто-Ріко пообіцяла надати допомогу в розмірі 8 мільйонів доларів.