Хроніки TikTok. Що відбувається із найпопулярнішим додатком

Найпопулярніший в світі додаток TikTok (згідно з дослідженням компанії Sensor Tower у 2020 році) скоро буде заборонений у США — президент Дональд Трамп уже підписав указ про боротьбу з загрозою TikTok. Штати повторюють російську практику заборони додатків, і скоро вона торкнетьсяі TikTok.

«Процес» згадує, що призвело китайський додаток для підлітків до такого фіналу.

Видалення «некрасивих людей»

У березні журналісти видання The Intercept поділилися документом з інструкціями для модераторів TikTok. У ньому перераховано низку факторів, при наявності яких відеоролик підлягає блокуванню. Це непривабливі люди, ознаки бідності, старе житло, нетрі, «ненормальна» форма тіла, пивні животи, люди з великою кількістю зморшок, іклами, кривими зубами та багато іншого. Також йшлося про те, що TikTok видаляє політичні висловлювання з критикою влади Китаю, держструктур та «національної гідності».

Відео з ознаками «каліцтва» та «бідності» не повинні бути популярними на платформі, оскільки це, як вважається, негативно вплине на її імідж та відлякає потенційних користувачів.

Хакери кажуть про небезпеку

Хакерська група Anonymous назвала популярний китайський додаток TikTok шкідливою програмою, створеною китайською владою для масового стеження за користувачами. Хакери закликали якомога швидше видалити TikTok. За словами представників Anonymous, стеження з боку китайської влади може бути небезпечним для будь-якого користувача. Зокрема для тих, хто не боїться китайського стеження.

TikTok у Лондоні

У спробах показати всьому світу, що TikTok не підкоряється Китаю, компанія вирішила розмістити штаб-квартиру в Лондоні. Ця ідея обговорюється з британською владою. Лондон є одним з декількох міст, які розглядає керівництво сервісу, але поки ніяких рішень прийнято не було.

Можливе відкриття штаб-квартири в Лондоні — частина плану з перенесення менеджменту TikTok з Китаю на Захід. Призначення на посаду гендиректора TikTok Кевіна Мейера, який раніше обіймав високий пост у The Walt Disney Company — один з кроків у цій справі. У TikTok він займатиметься глобальним розвитком сервісу та виконуватиме функції головного операційного директора ByteDance. Кевін Майер займався запуском і розвитком проектів Disney+, ESPN+ і Hulu. Він посприяв ряду «стратегічних придбань», в тому числі покупці студії 21st Century Fox.

Блокування в Індії

В кінці червня на тлі загострення конфлікту з Китаєм індійський уряд заблокував 59 китайських додатків, серед яких — TikTok, WeChat, UC, Weibo та інші.

Влада Індії впевнені, що ці додатки наносять «шкоду суверенітетові і цілісності країни, а їхнє використання загрожує безпеці і громадському порядку».

Розкриття даних

Наприкінці липня CEO TikTok Кевін Майер відкрив «Центр прозорості та підзвітності». У ньому сторонні фахівці зможуть в реальному часі відстежувати модерацію контенту і вивчати код, на основі якого працюють алгоритми соцмережі. Це дозволить переконатися в тому, що китайське походження сервісу не загрожує користувачам та їхнім особистим даним.

Майер також закликав інші соцмережі розкрити регуляторам секрети їхніх методів та політики модерації, а також потоки даних.

Погроза Трампа

Американський президент заявив, що TikTok буде заблокований, якщо до 15 вересня його не купить американська компанія. Мало того, частина грошей з продажу повинні бути передана міністерству фінансів США.

«Ми встановили дату — приблизно 15 вересня, тоді TikTok припинить роботу в США. Але якщо Microsoft або хто-небудь ще його купить, то це було б цікаво», — заявив Трамп.

Китай при цьому не дозволить «вкрасти» TikTok і готує «безліч способів відповісти» на форсування урядом США продажу сервісу американським компаніям.

Конкурент від Instagram

Днями Instagram запустив сервіс Reels, прямий аналог та можливий конкурент TikTok. Сервіс запущено в 50 країнах, але серед них України немає. У нашій країні користувачі зможуть тільки дивитися відео (і лише в беззвучному режимі, через те, що у Facebook в Україні немає прав на використання музики).

Користувачі Reels зможуть створювати 15-секундні розважальні ролики з музикою та доповненою реальністю.

Можливість покупки компанією Microsoft

Оскільки Трамп погрожує заблокувати в США TikTok, якщо його не купить американська компанія, новим власником додатка зголосилася стати компанія Microsoft. Корпорація Білла Гейтса розраховує витратити на TikTok від 10 до 30 мільярдів доларів.

Конкретна сума угоди ще не визначена. Якщо продаж все ж відбудеться, нинішній власник додатка, китайська компанія ByteDance, повинна передати Microsoft код TikTok протягом року.

Реакція TikTok на заяву Білого дому

Остання новина про TikTok — це відповідь на плани Трампа заблокувати додаток через 45 днів.

«Ми шоковані недавнім розпорядженням, яке було видано без дотримання процесуальних норм, — йдеться у заяві компанії. — Ми будемо використовувати всі доступні нам засоби правового захисту, щоб гарантувати, що верховенство закону не буде порушено і що до нашої компанії та наших користувачів відносяться справедливо — якщо не з боку адміністрації, то з боку судів США».

Менеджмент TikTok заявив, що додаток ніколи не ділився користувацькими даними з владою Китаю та не цензурував контент.