Фото: як виглядав запуск першого арабського корабля на Марс

Цього літа відкрилося стартове вікно для запусків на Марс — обидві планети, Земля та Марс, зійшлися по один бік від Сонця, і цим положенням вперше скористалися Об’єднані Арабські Емірати. 20 липня арабський космічний зонд Hope («Надія») успішно стартував з майданчика японського космічного центру Танегасіма. Космічний апарат за межі Землі вивела японська ракета H-IIA.

Hope, або «Аль-Амаль» на арабському, досягне Марса у лютому 2021 року, та пробуде на орбіті четвертої планети протягом марсіанського року, який довший за земний удвічі. Весь цей час зонд досліджуватиме марсіанську погоду — завдяки куту нахилу осі на Марсі, як і на Землі, спостерігається чітко виражена зміна сезонів.

За словами наукового керівника місії Сара Аль Амірі, Hope використовуватимуть для створення першої повної картини клімату Марса протягом року. Вивчення метеорологічної системи Марса, включаючи зміни клімату і атмосфери, допоможе зрозуміти, як Марс пройшов шлях від планети з річками та озерами до свого нинішнього пустельного стану.

Щоб з’ясувати повну картину, зонд проводитиме різні виміри, досліджуючи різні теорії еволюції погоди на Марсі. Найбільше команду Hope цікавить можливий взаємозв’язок між пиловими бурями та втратою марсіанської атмосферою водню та кисню.

Запуск апарату коштував Еміратам приблизно 200 мільйонів доларів. Старт пройшов досить гладко — за кілька хвилин після старту виникли побоювання, що не розкриється одна з двох сонячних панелей, але в результаті все спрацювало.

Запуск марсіанського зонда можна назвати подвигом для цієї близькосхідної країни. На розробку більшості місій на Марс в інших країн йде 10-12 років, вченим з ОАЕ ж знадобилося всього шість років. Арабська команда працювала разом з вченими з лабораторії фізики атмосфери та космосу Університету Колорадо в Боулдері та з Групою аналізу програм дослідження Марса, створеною NASA.

Цього літа в рамках вікна стартів місії до Марса запускають також США та Китай. Планується, що NASA Perseverance Rover і Tianwen 1 будуть запущені десь між кінцем липня та початком серпня, хоча точна дата залежатиме від щоденних умов запуску.

«Процес» публікує добірку фото агентства Reuters зі старту Hope.