Як НБУ прискорить розвиток фінтеху. Головне з інтерв’ю Олексія Шабана

Національний банк України планує запустити повноцінну регуляторну «пісочницю» для фінтех-ринку у другій половині 2022 року. Вона має стати потужним стимулом для активного розвитку інновацій у сфері фінансових технологій та дасть Україні можливість увійти до короткого списку країн, які вже запустили Sandbox.

«Процес» публікує головне з інтерв’ю заступника Голови НБУ Олексія Шабана «Українській правді».

Що таке регуляторна «пісочниця»

Перша в світі регуляторна «пісочниця» (Sandbox) з’явилася у 2015 році у Великій Британії та стала найпопулярнішим форматом взаємодії фінрегуляторів із фінтех-компаніями. Зараз у світі працюють 13 таких «пісочниць»: у США, Британії, Канаді, Австралії, Швейцарії, Сінгапурі, Литві, ОАЕ, Малайзії, Філіппінах, Таїланді та Індонезії. Ще приблизно стільки ж розробляються.

Функції «пісочниці»

  • Платформа взаємодії з ринком, лояльна та відкрита до всіх учасників, які бажають впроваджувати нові сервіси та продукти на ринку для покращення життя клієнтів;
  • Спеціальний правовий режим роботи для фінансових компаній, що дозволяє тестувати нові сервіси в обмеженому середовищі без ризику порушення фінансового законодавства та у безпечному середовищі.
  • Це тестове середовище, в якому за потреби можна випробовувати нові продукти на обмеженому колі споживачів.

Як працює «пісочниця»

До регулятора звертається компанія і каже: “Ми придумали ось такий сервіс і хочемо його протестувати”. Проте цей сервіс не описаний в законодавстві, юридично не визначений і не має аналогів на ринку, бо це – щось нове, чого раніше не існувало.

Наприклад, це може бути або унікальний мобільний застосунок для платежів, або продукт, заснований на використанні хмарних технологій в банкінгу, або транскордонні децентралізовані сервіси.

Для кого працюватиме «пісочниця»

Споживач отримуватиме кращий сервіс за нижчу вартість, а регулятор дбатиме про високий рівень захисту прав споживачів та безпеки даних. Фінтех-компаніям участь у регуляторній «пісочниці» потрібна, щоб у рівних і лояльних умовах та конструктивній співпраці з регулятором вивести на ринок інноваційні продукти.

Регулятор завдяки «пісочниці» триматиме руку на пульсі фінтех-трендів та налагодить ефективний діалог із фінтех-ринком. Не тільки із стартапами, але й з вже працюючими стабільними банками чи компаніями, які розробляють нові продукти.

Розвиток цифрових новацій у фінансовому секторі також позитивно впливає на зростання включеності громадян до фінансової системи і їхньої залученості до отримання фінансових послуг. Тобто зростає фінансова інклюзія, яка є важливим пріоритетом для кожного фінансового регулятора.

Ще один важливий ефект від запуску регуляторних пісочниць – зростання обсягів інвестицій у фінтех-сферу. Компанії, що взяли участь у першому етапі британського Sandbox, отримали понад $167 млн (у еквіваленті) інвестицій на свої проєкти.

Коли це з’явиться в Україні

Поки в Україні не працює повноцінний Sandbox, для спілкування з фінтехом при НБУ створена Експертна рада з комунікацій з інноваційними компаніями. Вона запрацювала навесні 2019 року як пілотний проєкт. Цей пілот мав функціонувати до кінця 2019 року, проте його було подовжено.

За 2020 рік Експертна рада НБУ з питань комунікації з інноваційними компаніями розглянула 12 заявок, за 2019 рік – 9 заявок. Більшість з усіх заявок стосувалися сфери платіжних рішень, їхньою метою було поліпшення клієнтського досвіду, а також пришвидшення та здешевлення транзакцій.

Процес створення Sandbox – нешвидкий, адже для законодавчих змін потрібен час. Крім законодавчих та нормативних змін, він потребує також вироблення моделі функціонування пісочниці та деталей її організаційної розбудови.

Ми вже працюємо над цим та маємо дорожню карту, що передбачає тестовий запуск Національним банком Sandbox в Україні в грудні 2021 року і повноцінний запуск – у другому півріччі 2022 року.