Цензура у США. Як Facebook забороняє антикарантинні протести

У понеділок, 20 квітня, адміністрація Facebook заявила про заборону користувачам організовувати «заходи, які не узгоджуються із вказівками влади щодо соціального дистанціювання». Рішення компанії вибірково виконувати державні замовлення було прийнято після ряду мітингів, на яких американці протестували проти карантину по всій країні. Серед противників дій Facebook — американські праві, син Дональда Трампа, Дональд Трамп-молодший, і Американський союз захисту громадянських свобод (ACLU).

Заборона продемонструвала проблемну ситуацію, коли приватна компанія контролює більшу частину цифрового «громадського простору». Це посилюється тим, що зараз доступ до реальних громадських просторів обмежений через пандемію.

«Масові публічні збори, які ігнорують рекомендації щодо соціального дистанціювання, цілком можуть створити небезпеку для громадського здоров’я протестуючих», — заявила Вера Ейдельман, штатний адвокат проекту ACLU з питаннь мовлення, приватності та технологій. «Основний політичний посил протестів — дії уряду, від надання допомоги до наказів залишитися вдома», — додала адвокат.

ЗМІ звернули увагу на відносно невеликі протестні акції після непрямого схвалення з боку американського президента Дональда Трампа. Як повідомляють Washington Post і NBC News, більшу частину мітингів організували в мережі груп Facebook, контрольованій активістами за носіння зброї.

Протести вже зазнали критики з боку працівників та експертів в області охорони здоров’я. У понеділок в Гаррісбергу, Пенсільванія, група медсестер вийшла назустріч протестуючим проти карантину з плакатами, що закликають їх йти додому.

Getty Images

Тоді ж, 20 квітня, у Facebook почали вимагати від організаторів таких протестів виконувати державні вказівки. Тобто, залишатися вдома.

«Якщо проведення заходу не заборонено урядом, ми його дозволимо, — йдеться у заяві представника Facebook. — З цієї ж причини заходи, що не підпадають під вимоги щодо соціального дистанціювання, на Facebook не допускаються».

Ці агресивні заходи узгоджуються із загальним підходом Facebook до пандемії, при якому роль цензури в соцмережі значно посилилася.

У CNN повідомили, що Facebook видалив сторінки заходів антикарантинних протестів в Каліфорнії, Нью-Джерсі та Небрасці за вказівкою влад цих трьох штатів. Однак, як пізніше заявили в компанії, у Facebook переговорили з чиновниками, «щоб зрозуміти масштаб їхніх вказівок щодо знаходженню вдома, а не щодо видалення  якихось конкретних акцій протесту з Facebook».

«Неофіційні запити від урядів надзвичайно проблематичні, — каже Дженніфер Броди з Access Now, організації, що займається цифровими правами. — Щодо запитів на видалення [з Facebook] повинна бути прозорість… А влади штатів побічно підштовхують Facebook до порушення прав людини».

Девід Кей, спеціальний доповідач ООН з питань свободи слова, також задається питанням, чи є право у Facebook блокувати окремі сторінки протестних акцій замість того, щоб вимагати у органів влади офіційні запити на видалення.

«Рішення про законність протестної акції має прийматися державними органами, — каже Кей. — Якщо люди виходять на небезпечні, на думку представників охорони здоров’я, протести, уряд повинен вживати заходів проти них. Сумнівно, що це повинні робити в Facebook».

Запит влади штату на видалення інформації з Facebook може бути оскаржений в суді. Але коли соцмережа самостійно приймає рішення про видалення контенту, вона юридично захищена відповідно до статті 230 Communications Decency Act, федерального закону, який дозволяє інтернет-майданчикам встановлювати власні правила публікації контенту.

«Нормальний демократично підзвітний спосіб полягає в тому, що уряд видає Facebook розпорядження про видалення конкретного контенту за допомогою правового механізму, — говорить Кей. — Влада, яка приймає таке рішення, діє за законом, на неї поширюються правові обмеження та засоби правового захисту. На Facebook — ні».

За словами Вери Ейдельман з ACLU, соцмережа Facebook, яка контролює майданчик для спілкування мільярдів людей, не повинна піддавати цензурі свободу слова в інтернеті.

За матеріалами The Guardian