Burning Man онлайн. Як найбільший фестиваль справляється зі скасуванням заходів

Протягом десятиліть американський фестиваль Burning Man був втечею від реальності для людей, втомлених від сучасного стресового світу. Багатоденне свято дозволяло людині провести час у місці, де не важливі критерії «реального світу». Правда, щоб потрапити туди з іншого континенту, учаснику потрібно мати чималі гроші на рахунку. Близькість Кремнієвої долини теж зіграла свою роль — в останні роки фестиваль залучав все більше забезпечених людей, які звикли до офісів з кондиціонерами та соцпакетом.

Як і всі сфери суспільного життя, пов’язані з масовим скупченням людей, Burning Man постраждав від пандемії. І тепер організатори фестивалю відчайдушно намагаються врятувати захід, переносячи, наскільки це дозволяє формат, активності Burning Man в цифру.

За кілька тижнів до старту організатори збирають команду фахівців з досвідом роботи з віртуальною реальністю, блокчейном та імерсивним театром, щоб створити нові цифрові продукти, які зможуть передати атмосферу Burning Man. Перехід до віртуальності — безпрецедентний крок для заходу, суть якого була в офлайні.

Burning Man проводиться щорічно наприкінці серпня у пустелі Блек-Рок в штаті Невада. На дев’ять днів учасники фестивалю будують в пустелі справжнє місто зі сценами, таборами та арт-інсталяціями. Відвідуваність фестивалю регулярно росла, поки в 2019 році не досягнула понад 78 тисяч чоловік.

Волонтери та корпорації

Стівен Блюменфельд став технічним директором Burning Man за кілька днів до того, як фестиваль скасували через пандемію COVID-19. І, зокрема, на його плечі лягла робота з переведення фестивалю у цифровий формат.

«Моя перша реакція: «Дуже добре! Давайте створимо великий 3D-світ віртуальної реальності, і так далі… Перші два тижні я провів, розмірковуючи про ресурси для персоналу, дедлайни, та про те, що ми дійсно можемо зробити», — каже Блюменфельд. Ком’юніті фестивалю не залишилося осторонь — після оголошення про переведення у цифру, учасники фестивалю звернулися до організаторів, щоб донести свою позицію, як може виглядати Burning Man в інтернеті.

«У нас було 14 000 людей, які висловили бажання внести свій вклад у створення віртуального Black Rock City, — говорить Ед Кук, директор організації з мистецтв та громадянської активності. — Деякі з них сказали, що їхній внесок — це любов. Близько тисячі побажали зайнятися роботою».

Частина «волонтерів» становили компанії, що хотіли допомагати Burning Man з умовою, що вони отримають офіційний брендинг фестивалю. Незважаючи на хитке фінансове становище, Burning Man все ж відмовився від допомоги цих спонсорів, пославшися на правило не допускати на фестиваль корпорації.

Відмовившись від послуг професійних студій, Блюменфельд та команда зупинилися на невеликих незалежних командах, серед яких є учасники фестивалю, готові розробити його цифрову версію.

Всесвіти

В результаті вісім проектів із запропонованих партнерами стали офіційними «всесвітами», кожна з яких демонструє різні підходи до того, як повинен виглядати віртуальний Burning Man. Одні створюють свою віртуальну реальність, інші — додають шари до існуючих платформ, таким як Second Life або Microsoft’s AltspaceVR.

Під час пандемії конференції та інші подібні активності з легкістю перейшли в онлайн. Але цей рецепт не годиться для Burning Man — атмосферу фестивалю неможливо відтворити на онлайн-платформах.

Веб-додаток SparkleVerse від Еда Кука та Кріса Адамса з Airbnb об’єднує двомірну карту з вікнами відеочату та орієнтований на покращення соціальних зв’язків. Але відеочат не передасть всю палітру відчуттів табору в пустелі, тому творці SparkleVerse пропонують відключати телефон, воду та ставити намет у своїй вітальні.

Інша офіційний додаток, Build-a-Burn, ще більше розвиває ідею стилізованого 2D-інтерфейсу для відеочату на чорно-білій карті Black Rock City, по якій користувачі можуть переміщатися в вигляді маленьких фігурок з паличок.

І якщо Build-a-Burn та SparkleVerse зосереджені на чатах, то інші додатки ґрунтуються на тривимірних ландшафтах, відповідних реальному масштабу заходу. За винятком Burn2, яке повністю зосереджена на платформі Second Life, більшість додатків, орієнтованих на 3D, працюють з невеликим обсягом віртуальної реальності. Проекти, що підтримують гарнітури віртуальної реальності, включають The Infinite Playa, The Bridge Experience, MysticVerse, BRCvr (який підключається до платформи Microsoft AltspaceVR) та Multiverse.

Кожен з VR-додатків також дозволяє користувачам підключатися як з мобільних пристроїв, так і з комп’ютерів.

Фінансове питання

Найпомітніша невизначеність у Burning Man криється у кількості учасників, які приєднаються до заходу 30 серпня. Блюменфельд вважає, що онлайн-Burning Man приверне до 30 000 осіб за дев’ять днів, інші організатори міркують про сотні тисяч або мільйони.

Ще одна проблема криється у монетизації. У 2020 році стандартна ціна квитка на офлайновий Burning Man становила 475 доларів. До скасування заходу організатори встигли продати десятки тисяч квитків, власники яких все ще чекають на повернення. Організатори пропонують тим, у кого «є гроші», отримати часткову компенсацію.

Згідно з податковими документами, у 2018 році підготовка Burning Man обійшлася організаторам у 44 мільйони доларів. Квитки забезпечили близько 43 мільйонів, інші статті доходів дали ще 46 мільйонів доларів. Зараз Burning Man Project має 10 мільйонів доларів наявних резервів, але до кінця року вони закінчаться. Відомо, що організатори отримали від уряду США позику в розмірі від 2 до 5 мільйонів доларів.

Єдиного погляду на ціну квитка зараз немає. Хтось каже про безкоштовний Burning Man в цьому році, інші — про єдиний цифровий квиток на всі вісім всесвітів. Творець SparkleVerse Кук пропонує заплатити 50 доларів за доступ до його частини фестивалю. Швидше за все, через різницю між платформами, на яких буде функціонувати Burning Man, єдиний квиток буде неможливий.

Організатори сподіваються, що у 2021 році Burning Man повернеться в реальний світ. Але робота над цифровим його двійником продовжиться — як мінімум, це стане корисним досвідом.

За матеріалами TechCrunch