Blah blah blah. Як технолідери розповідали Джоан Роулінг про біткоіни

У технологічному новинному порядку денному є кілька основних напрямків, які гарантують інтерес аудиторії. Це Ілон Маск з усіма його компаніями від Tesla до SpaceX, Facebook та пов’язані з ним скандали та історії про порушення приватності, технологічна війна США з Китаєм, яку уособлюють Google та Huawei, і криптовалюти.

Біткоіну єдиному з криптовалют вдалося схопити всесвітній хайп кілька років тому, коли його курс почав різко зростати. З тих пір найпопулярніша криптовалюта не йде зі сторінок навіть неспеціалізованих медіа. Мало того, популярність біткоіна провокує абсурдні ініцатіви влади — українське Міненерго запропонувало використовувати атомні електростанції як ферми для майнінгу криптовалют.

Незважаючи на велику кількість новин про криптовалюти та про біткоін зокрема, далеко не всі читачі розуміють, як все це працює. Серед них — британська письменниця Джоан Роулінг, яка написала цикл романів про Гаррі Поттера. У твіттері, в коментарі під постом журналістки спеціалізованого видання CoinDesk Лі Куен письменниця попросила пояснити їй, що таке біткоіни.

«Я не розумію біткоін. Будь ласка, поясніть мені, що це», — написала Роулінг під тредом CoinDesk.

Першим їй на допомогу прийшов Віталік Бутерін, 26-річний програміст, творець криптовалюти Ethereum.

«Це цифрова валюта. У неї близько 18 мільйонів одиниць. Вона нічим не підкріплена, це просто цінність, як предмети колекціонування. Існує мережа комп’ютерів (до неї може приєднатися кожен), яка підтримує децентралізовану глобальну електронну таблицю Excel, в якій зазначено, скільки монет має кожна людина», — написав Бутерін.

Відповідь творця Ethereum не всім припала до вподоби. Один з користувачів Twitter назвав Бутеріна «голодуючим хлопцем» і порівняв його з Елізабет Холмс, відомою шахрайкою, засновницею компанії Theranos. Холмс годувала інвесторів обіцянкою створити кишеньковий аналізатор крові, поки її обман не викрили. Бізнесвумен, що потрапила на перше місце списку найбагатших жінок США від Forbes, позбулася своїх багатомільярдних статків.

З аккаунта @Bitcoin написали «Чарівникам все ще доводиться довіряти банку “Грінготс”. Біткоіни вирішать це», використовуючи термінологію творів Роулінг. Незважаючи на це, письменниця так і не зрозуміла, що їй намагаються пояснити.

«Люди пояснюють мені, що таке біткоіни, і все це — базікання про колекціонування (фігурки My Little Pony?), базікання про комп’ютери, базікання про крипто (звучить моторошно), базікання про розуміння ризику (я не розумію)», — такою тирадою вибухнула Джоан. І тут прийшов на допомогу Ілон Маск. За його словами, на тлі фіатних грошей біткоіни виглядають більш надійними «інтернет-грошима», обсяг пропозиції яких, до речі, швидко зростає.

«У мене досі всього 0,25 біткоіна», — написав Маск.

Потім хтось викотив фейковий твіт Роулінг (у справжньої письменниці аккаунт @jk_rowling, а фейк був написаний з @NotLoomdart) про те, що вона нібито купила біткоінів на 100 доларів. На твіт відреагували глави двох найбільших кріптобірж: Binance і Coinbase, Чанпен Чжао та Брайан Армстронг. Чжао запропонував допомогти письменниці з біткоіни, супроводивши це текстом «дай жінці рибу, і ти нагодуєш її на день, навчи жінку ловити рибу, і ти нагодуєш її на все життя». А Армстронг прорекламував свій майданчик, запропонувавши Роулінг купити інші криптовалюти.

Біткоін-активісти негативно відреагували на це. Зокрема, активіст WhalePanda написав, що твіти підроблених селебріті допомагають викривати CEO, мета яких — не допомогти людям, а продати свої «шіткоіни» (shit – “лайно” англійською).