Як ізраїльські вчені створили штучне м’ясо без рослинної основи

Засновник Microsoft Білл Гейтс озвучив своє нове попередження — він вважає, що жителям багатих країн слід відмовитися від яловичини через те, що корови виділяють до атмосфери метан при перетравленні трави.

Гейтс обговорив з американським виданням MIT Technology Review свою нову книгу «Як уникнути кліматичної катастрофи» та закликав переходити на штучне м’ясо: «Ви зможете звикнути до різниці у смаку, а [вчені] згодом зроблять його смак ще кращим».

У тому, що штучне м’ясо буде доступно у 80 найбідніших країнах, Гейтс сумнівається. В Африці він пропонує використовувати генномодифікованих тварин – це дозволить контролювати викиди метану та збільшити виробництво яловичини. А штучне м’ясо, на думку Гейтса, буде складно впровадити не тільки фінансово, а й політично.

Біда в тому, що велика частина сучасного «штучного м’яса» — це замінники на рослинній основі для вегетаріанців, м’ясом Beyond Meat або Impossible Food в прямому сенсі не є, як і більш традиційні замінники — сейтан і соя.

Щось схоже на синтетичне м’ясо, яке описували фантасти XX століття, розробили в Ізраїлі у рамках спільного проекту компанії Aleph Farms та технологічного інституту Техніон в Хайфі. Команда з біологів та інженерів представила Рибай (це найпопулярніший стейк), створений за допомогою тривимірного біологічного друку з яловичини.

Як розповіли в Aleph Farms, м’ясо повністю повторює структуру справжнього — у ньому є «м’язи», «жир» та «судини», і не відрізняється від продуктів від м’ясника. Правда, це м’ясо не підійде вегетаріанцям — воно вирощене зі справжніх клітин корів, але в лабораторних умовах, без участі реальних корів.

Склад штучного м’яса від Aleph Farms не відрізняється від складу традиційного м’яса.

«Технологія 3D-біодруку — це друк справжніх живих клітин, які потім інкубуються для зростання, диференціації та взаємодії для отримання структури і смакових якості справжнього стейка», — розповіли в Aleph Farms.

Метод створення штучного м’яса від ізраїльської команди схожий на васкуляризацію. Це природний процес переходу поживних речовин через товсті тканини. Аналог цього процесу надає штучному стейку форму та структуру м’яса.

Aleph Farms створила методику, завдяки якій різні типи клітин ростуть в одному місці. Жирові клітини ростуть поруч з клітинами судин, м’язів та підтримуючими клітинами. А всі клітини розташовані на каркасі, що підтримує формування об’ємної м’язової тканини.

Як стверджує співзасновник та гендиректор Aleph Farms Дідьє Тубіа, штучний рібай підтвердив ефективність вирощування м’яса, і тепер компанія готова випускати будь-які види стейків. У найближчі місяці ізраїльська компанія планує розширити асортимент вирощуваного м’яса.

В кінці 2020 року Aleph Farms уклала довгостроковий контракт з японською корпорацією Mithsubishi. За його умовами, «харчовий» підрозділ Mitsubishi просуватиме продукцію Aleph Farms в Японії за допомогою власних ресурсів, а Aleph Farms надасть свою виробничу платформу BioFarm для вирощування цільном’язових стейків. У свою чергу, Mitsubishi поділиться з ізраїльською компанією власним досвідом у сфері біотехнологічних процесів, виробництві продуктів харчування та каналах збуту в Японії.

За матеріалами Bloomberg и MIT Technology Review