Apple та ШІ. Чому Apple купує так багато стартапів зі штучного інтелекту

Генеральний директор Apple Тім Кук вважає, що штучний інтелект «у корені змінює те, як люди взаємодіють з технологіями», і наголошує на важливості ШІ для майбутнього компанії. Команда Apple, що займається угодами по злиттю та поглинанню, здається, сприйняла слова боса занадто буквально. За останні десять років Apple придбала більше стартапів з штучного інтелекту, ніж будь-яка з компаній-конкурентів у галузі високих технологій. Список злиттів Apple, підготовлений фірмою CB Insights, показує, наскільки серйозно Apple відноситься до конкуренції в сфері ШІ.

Стартапи — всього лише один з аспектів більш широкого використання ШІ в Apple. Компанія планує перейти від моделі, орієнтованої на виробництво техніки, до моделі бізнесу за передплатою, тобто продажу послуг.

Згідно з даними CB Insights, в яких відстежуються технологічні компанії, що здійсниои найбільшу кількість придбань в області ШІ з 2010 по 2019 рік, Apple купила найбільше стартапів — 20. На другому місці — Google з 14 покупками, потім — Microsoft з 10.

Деякі угоди Apple в області ШІ пішли на користь апаратному бізнесу компанії. Наприклад, покупка в 2017 році ізраїльського стартапу з розпізнавання облич RealFace, технології якого пішли в основу функції Face ID.

Інші покупки, як Shazam у 2017-му, можуть допомогти Apple просунутися в розробці цифрових сервісів на зразок Apple Music. Apple все менше покладається на доходи від продажу фізичних пристроїв. 2019 рік став першим роком з 2012-го, коли продажі iPhone склали менше половини виручки компанії. Частково це пов’язано з ростом бізнесу у сфері послуг: App Store, Apple Pay, Apple Music та Apple Care.

Поки голосовий помічник Apple Siri поступається продуктам від конкурентів, таким як Alexa від Amazon або Google Assistant, що робить важливим вектор розвитку ШІ для Apple. У 2018 році Apple переманила директора з розвитку ШІ Google, і з тих пір категорія «Машинне навчання та ШІ» потрапила до десятки основних на сторінці вакансій Apple.

В останні місяці Apple продовжувала збільшувати обсяги покупок, викупивши стартап машинного навчання Inductiv у травні, ірландську фірму по вивченню природних мов Voysis у квітні та Xnor.ai за 200 мільйонів доларів у січні.

Siri та Face ID — одні з найбільш помітних результатів зусиль Apple в області штучного інтелекту. В кінцевому підсумку ШІ може зіграти важливу роль у створенні різних сервісів, які, як сподіваються в компанії, становитимуть більшу частину бізнесу Apple у майбутньому.

Наприкінці липня Apple повідомить про підсумки квартального прибутку, а менеджмент компанії надасть більш детальну інформацію про розвиток сервісів, і роль, яку штучний інтелект гратиме у цій сфері.

У другому фінансовому кварталі 2020 року, який закінчився у березні (в США фінансовий рік починається з жовтня), доходи від продажу послуг виросли на 16% в порівнянні з минулим роком, а доходи Apple від продажу iPhone — впали. Дані, зібрані дослідницькою фірмою Bernstein, і вперше опубліковані Quartz, вказують на те, що Apple Pay готова до того, щоб до 2020 року забезпечити 10% всіх карткових платежів. Тільки за різдвяний тиждень минулого року клієнти Apple витратили неймовірну суму у $1,42 мільярдів на додатки в App Store.

Дії Apple не обійшлися без удару у відповідь. Скарги з боку конкурентів та розробників додатків ініціювали антимонопольні розслідування в США та Європі. Незадоволені розробники стверджують, що 30% доходу, які Apple отримує з кожної транзакції в App Store — це занадто багато. Apple у відповідь на це каже, що App Store залишає велику частину коштів розробникам, і ці суми можна порівняти з іншими магазинами додатків.

За матеріалами Business Insider