Штучний інтелект для звірів. Як створюється технологія розпізнавання тварин

Технологія розпізнавання облич на людях не зупинилася. Справа пішла далі — існують стартапи, які розробляють розпізнавання «облич» тварин. З різною метою — науковою або сільськогосподарською. «Процес» розповідає про нову технологію.

Cainthus

Корови

Ірландський агротехнічний стартап Cainthus створив технологію розпізнавання корів. Зараз компанія має намір отримати від інвесторів 42 мільйони євро.

Cainthus використовує розпізнавання для спостережень за здоров’ям і станом домашньої худоби. Програмне забезпечення ідентифікує окремих особин на основі забарвлення шкури та розпізнавання морди, а також відстежує кілька інших параметрів: споживання їжі і води, особливості полювання та поведінки. Потім програма видає аналітичні дані, які дозволяють приймати рішення на фермі, виходячи зі стану тварин.

Технологія розпізнавання Cainthus може ідентифікувати корову за її особливостями за кілька секунд. Система потім зберігає унікальний ідентифікатор тварини.

Цю інформацію Cainthus використовує як частину математичного алгоритму на основі штучного інтелекту, який аналізує фото на предмет споживання корму та води, відстеження поведінки і стану здоров’я. Потім дані про тварин відправляються фермерам.

В американському Канзасі розробляють аналогічний додаток для розпізнавання корів під назвою CattleTracs. Його створенням займаються вчені з Канзаського університету. Вони навчили штучний інтелект розпізнавати корів на основі 135 тисяч фотографій близько тисячі корів. Як стверджує глава групи дослідників, точність розпізнавання системи складає 94%.

Фото корів разом з часом зйомки та координатами в CattleTracs зможе завантажити будь-який користувач. Зображення можна буде пов’язати з іншими фотографіями цієї ж корови, завдяки чому буде створюватися база даних для конкретних тварин. Додаток має бути готовий до кінця 2020 року, його можна буде використовувати для відстеження хворих корів.

BearID

Розпізнавання грізлі

У Канаді технологію розпізнавання облич тестують на диких тваринах. Вчений-біолог Меланія Клепем з Університету Вікторії, що спеціалізується на поведінці ведмедів, разом з розробниками Едом Міллером та Мері Нгуен створили систему, що розпізнає окремих особин грізлі. В рамках проекту BearID вже розпізнали 132 тварин.

Спочатку дослідники зібрали кілька тисяч зображень ведмедів з Канади та Аляски. Прототипом для створення технології розпізнавання морд ведмедів послужив додаток Dog Hipsterizer, через який на фото кішки або собаки можна додати вуса, окуляри та капелюх. На основі цієї програми в BearID створили систему розпізнавання очей, носа, вух, верху чола ведмедів та їхнього поєднання.

Всього в BearID завантажили 4,7 тисячі фото грізлі. 80% фотографій використовували для навчання штучного інтелекту, решту 20% — для тестування системи. Згідно зі статтею з журналу Ecology and Evolution, точність розпізнавання складає 84% за умови того, що фото ведмедя є в базі даних.

Як стверджує Клепем, BearID може допомогти як у вирішенні наукових завдань — вивчення поведінки і переміщень тварин, так і в прикладних задачах — система може допомогти з’ясувати, який з ведмедів нападає на худобу. За словами вченої, розпізнавання тварин дешевше, ніж використання нашийників з датчиками або міток. Систему можна навчити розпізнаванню будь-якого виду тварин.