4 помітні тенденції у трансформації бізнес-моделей на платіжному ринку згідно Deutsche Bank Research

«Процес» публікує блог CEO fintech-компанії LeoGaming Альони Дегрік про те, як під впливом коронакризи змінюються бізнес-процеси компаній на європейському платіжному ринку

Аналітичний центр Deutsche Bank Research опублікував звіт на основі опитування більше двохсот керівників (фінансових директорів і скарбників) компаній з усієї Європи. У зв’язку з Covid-19 відбулися зміни в їх першочергових задачах. Необхідно розуміти, як забезпечувати доступ до ліквідності/кредитів, визначати потребу в коштах у короткостроковій і середньостроковій перспективі, оцінювати поточні ризики тощо.

Увага сфокусована на європейських b2b компаніях та їх платіжних потребах. Відчуття задоволеності фінансових директорів існуючими платіжними можливостями становить 50%, а інновації та реалізація нових проектів у b2b напрямку відстають від здійснених зусиль у b2c. Фахівці DB Research вивчають можливості більш ефективного використання технологій для полегшення платежів.

У цій статті досліджуються минуле, сьогодення і майбутнє платіжної індустрії, і представлений прогноз тенденцій в управлінні грошовими коштами, цифровізації, мобільних платежах, криптовалюті та блокчейні. Ключовою темою опитування є перетворення бізнес-моделей, що я й хочу більш детально обговорити в цьому блозі.

Фінансові директори виділили 4 помітних тенденції в трансформації бізнес-моделей.

  1. Вихід b2b компаній на ринок b2c, та зростаючий інтерес до електронної комерції

Ринок електронної комерції в Європі виріс на 50% з березня, і очікується, що в 2021 і 2022 роках світовий обсяг онлайн-торгівлі виросте більш ніж на 50%, що створює потребу в передових платіжних рішеннях.

Серед усіх b2b компаній третина планує продавати онлайн, а ще третина працює над реалізацією необхідних рішень. Тільки 1% не працює над виходом в онлайн. Зростання електронної комерції буде і далі підживлюватися b2b бізнесом, який прагне позбутися  посередників і напряму вийти на кінцевих споживачів. Продаж безпосередньо споживачам виділяє потребу в технологіях, які можуть обробляти великі обсяги маленьких платежів (а не великі платежі в b2b).

За період пандемії відбулася прискорена цифровізація торгівлі, що визначає майбутнє зростання платіжного ринку, і ринок буде великим. Наприклад, близько 80% малого рітейлу в Європі взагалі не працювали в онлайні, а у деяких не було і базового веб-сайту.

При цьому, згідно з аналізом DB Research, споживачі в Західній Європі (Франція, Іспанія, Італія і Німеччина) витрачали в середньому на 30-60% більше в онлайн-рітейлі наприкінці 2020-го порівняно з березнем. Найбільші ринки електронної комерції у Великобританії, де 42% населення купують онлайн, і в США, де електронна комерція зросла до 36% у грудні. Для задоволення попиту необхідно розвивати API і платежі всередині додатків, реалізовувати програми лояльності, впроваджувати безшовні рішення, а великим брендам потрібні власні платіжні інструменти. Також ключовим стає аналіз даних. В еру прямого контакту зі споживачем дані стають частиною послуг та конкурентної переваги. Деякі бізнеси використовують додатки або послуги інших компаній для аналізу особистих даних, щоб надавати більш якісний і персоналізований сервіс. Одна п’ята фінансових директорів і скарбників вважає, що додатки мобільного банкінгу матимуть значний вплив на b2b платежі в найближчі два-три роки

  1. Фінансові операції в режимі реального часу

Фінансові директори та скарбники хотіли б відслідковувати залишки на рахунках у режимі реального часу і отримувати повідомлення. В умовах кризи керівництво повинно бути в курсі фінансового стану 24/7, і режим реального часу став ще більш важливим. Миттєві платежі, інтерфейс прикладного програмування (API) і відкритий банкінг – технології та послуги, які вплинуть на b2b-платежі в найближчі два-три роки.

Учасники дослідження вважають, що миттєві платежі будуть мати найбільший вплив у порівнянні з іншими платіжними технологіями і послугами b2b. Особливо це актуально в Іспанії, Німеччині, Італії, де цієї думки дотримується більше 40% керівників фінансових відділів. Великобританія є винятком, оскільки миттєві платежі – Faster Payments Service (FPS) – доступні там з 2008 року. В єврозоні миттєві платежі почали використовуватися в 2017 році, і вони повинні стати масовими до кінця 2021 року.

Миттєві міжнародні платежі для підприємств також можуть стати масовим явищем у середньостроковій перспективі. Одне з найбільш значних досягнень у цій області відбудеться, коли основні учасники ринку будуть працювати відповідно до загального стандарту обміну фінансовими повідомленнями ISO 20022.

Фінансові директори та скарбники вважають, що розробка API-інтерфейсів має ключове значення для миттєвого отримання інформації (47%), автоматизації (46%), узгодження і системної інтеграції (41%), аналізу даних (38%) і виконання платежів (31%).

  1. Використання касових додатків

Касові додатки включають автоматичний облік, вивірку і електронне виставлення рахунків.

Електронні b2b платежі пропонують чудові можливості для оптимізації. Перехід платежів з чеків (або готівки) на електронні перекази забезпечує набагато кращий метод відстеження.

Дійсно, оцифровування платежів – це перший крок до автоматизації. Програмне забезпечення для виставлення рахунків вже широко розповсюджене, але в поєднанні з прямим дебетом (або, принаймні, банківськими переказами) воно дозволяє компаніям відстежувати і автоматизувати весь бек-офіс. Програмне забезпечення може автоматично обробляти пряме дебетування, відстежувати своєчасні (або прострочені) платежі, нагадувати клієнтам про оплату і підтверджувати, що платежі були здійснені.

Тут ми маємо потрійну перевагу: зниження витрат; полегшення процесів і взаємодії, що також знижує витрати; економія часу.

Багато урядів по всьому світу впроваджують систему електронного виставлення рахунків для відстеження та забезпечення сплати непрямих податків і дотримання митних правил, що, у свою чергу, допомагає компаніям проводити надійний аудит і безпечні платежі. У 2019 Італія стала першою країною в Європі, яка ввела обов’язкове виставлення електронних рахунків для всіх транзакцій b2b і b2c. Гармонізоване середовище для виставлення електронних рахунків в ЄС також привело до підвищення конкурентоспроможності постачальників. Подальші нормативні зміни, такі як PSD2, дозволили банкам, таким як Fidor, N26, Revolut і Starling, пропонувати більш якісні цифрові послуги бізнес-клієнтам за допомогою швидкої цифрової адаптації зі зручними інтерфейсами для клієнтів, комерційними картами онлайн/у додатку, і функціями управління аккаунтом. Багато регуляторів створили «пісочниці» для розробки інноваційних технологій.

  1. Централізація управління грошовими коштами

Централізацію управління грошовими коштами підтримують фінансові директори, які бажають централізувати обсяг грошових коштів, що часто супроводжується раціоналізацією банківських рахунків і скороченням їх кількості. Це позитивно впливає на короткострокове управління ліквідністю, оскільки призводить до консолідації і централізації корпоративних грошових потоків, перенаправляючи гроші на меншу кількість банківських рахунків. Крім того, це створює можливість подальшої централізації діяльності з управління грошовими коштами, наприклад, обробка дебіторської і кредиторської заборгованості. Певною мірою це допомагає зменшити ризик шахрайства ззовні, узгодити внутрішній контроль, тим самим підвищити операційну захищеність. Половина скарбників вважає, що технології віртуальних рахунків змінить світ платежів.

Від 20% до 50% опитаних планують впровадити віртуальні облікові записи. Згідно з опитуванням, понад дві третини керівників вважають, що віртуальні облікові записи краще інтегрують платежі в фінансові системи і планування, знижують комісії для постачальників тощо.

Що стосується криптовалют, то фінансові директори навряд чи стануть використовувати їх у найближчому майбутньому. У наступні вісімнадцять місяців тільки 5% будуть використовувати або отримувати криптовалюти, і приблизно 80% навряд чи. Також тільки 2% опитаних фінансових директорів і скарбників використовують технологію блокчейн. Тільки 1% планує використовувати її протягом шести найближчих місяців, але 13% вважають, що технологія матиме великий вплив протягом наступних двох-трьох років.

Оскільки в Україні учасники ринку спільно з державою активно розвивають і поширюють платіжні технології, усі чотири тренда можна застосувати до наших реалій. У 2020 році були запущені процеси і тренди, які ще довго будуть трансформувати платіжний ринок, а разом з ним і всі бізнес процеси.