100 років слову «робот». Розповідаємо про його історію

Слову «робот» технічно виповнилося століття ще минулого року — п’єса чеського драматурга Карела Чапека R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti, «Універсальні роботи Россума») була написана в 1920 році, але вперше її поставили 25 січня 1921 року. Саме в R.U.R. вперше з’явилося слово «робот» в сучасному його значенні — штучна людина. Термін «робот», що поширився по всьому світу — один з небагатьох прикладів впливу слов’янських мов на міжнародну лексику. Це слово — однокореневе зі словами «раб» та «робота»; в чеській мові robota означає важку, каторжну працю.

З вибором слова Карела Чапеку допоміг його брат Йозеф, досить відомий на початку XX століття художник. Одного разу Карел поділився з ним ідеєю про нову п’єсу про повстання штучних людей, і поскаржився, що не може придумати їм назву. «Назви їх роботами», — порадив тоді Йозеф. Колись це слово в чеській мові використовувалося для позначення кріпаків або підневільних робітників.

Карелу слово robot підійшло ідеально. Прем’єра R.U.R. відбулася в одному з празьких театрів, а вже в 1923 році п’єсу переклали англійською і адаптували для постановки у Британії. Про розмову з братом письменник розповів журналістам лише через кілька років після прем’єри.

Вистава стала хітом, а сама п’єса — предтечею всіх книг та фільмів, що розповідають про поневолення людства штучним інтелектом. Роботи за Чапеком ближче до реплікантів у Філіпа Діка, це штучні люди, синтезовані з інших матеріалів, а не зібрані з металу машини.

За сюжетом R.U.R. роботів створюють два вчених — Россум-старший та Россум-молодший. Роботи — штучні люди, очищені від всього «зайвого», зокрема, почуттів та емоцій. Десятиліття потому людство звільнено від праці  все виконують роботи. Але в результаті люди перестають розмножуватися, а роботи мутують до рівня людини.

Через роки роботи захоплюють владу та знищують всіх людей, окрім однієї людини, архітектора Алквіста, який повинен відновити формулу створення роботів.

R.U.R. сподобався публіці тих років — п’єса одночасно зачаровувала та лякала. У 1927 році постановка твору Чапека стала першим повнометражним спектаклем, що повністю транслювався BBC. У 1938-му R.U.R. став першим науково-фантастичним твором, який транслювалося по телебаченню.

Згодом популярність сенсаційної п’єси впала, і зараз про R.U.R. практично ніхто не знає, хоча вплив твору легко помітний у фантастиці другої половини XX століття. Це і роман американського письменника Філіпа Діка «Чи мріють андроїди про електроовець?», за мотивами якого пізніше зняли культовий фільм «Той, хто біжить по лезу», і картини про Термінатора з Арнольдом Шварценеггером.

В ознаменування століття R.U.R. в рамках празького проекту TheAItre транслюватиметься перша п’єса, написана штучним інтелектом. Вона з’явиться у безкоштовному доступі 26 лютого.

TheAItre — це результат співпраці між програмістами штучного інтелекту, дослідниками та представниками театру, які задаються питаннями про те, чи зможе штучний інтелект написати театральний сценарій, чи зможе штучний інтелект створити п’єсу про свого «батька» Карела Чапека? Рудольф Роза, фахівець з роботопсихології з Карлова університета у Празі, використовує псевдонім R.U.R. ще з шкільних років. Зараз Роза очолює проект TheAItre. За його словами, насправді, автори п’єси — не роботи. Інтелект сучасних алгоритмів не дозволяє це робити, технологія тут використовується в іншому сенсі — це потужні комп’ютери та сервери. Такі «роботи» більше нагадують маріонеток.

П’єса R.U.R. була більше попередженням, аніж прогнозом. Чапек показував картину світу, до якого людство може привести технічний прогрес. Через 100 років людина тримає під контролем свої машини. Але, хто знає, може, 200-річний ювілей R.U.R. люди відзначать разом з роботами.